Свята наближаються: оподаткування подарунків

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку (фізичній особі) юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) на загальних підставах, передбачених розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для оподаткування додаткового блага (п.174.6 ПКУ).

Разом з тим, до доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, з метою оподаткування ПДФО, належить, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (п.п. 165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ).

Отже, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість дарунків, наданих такому платнику працедавцем у негрошовій формі, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року (станом на 01.01.2020 року 4723*25%=1180,75 грн). Вартість подарунку дітям працівників у межах 1180,75 грн не оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором.

Якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень п.164.5 ПКУ. Крім того, із суми перевищення необхідно сплатити 1,5 % військового збору.

Що робити, якщо з ладу вийшов програмний РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що при несправності програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) суб’єкту господарювання необхідно встановити вид несправності та:

- якщо несправність у вигляді порушення роботи програмного забезпечення, то слід оновити версію програмного забезпечення ПРРО та повторити процедуру закриття зміни;

- якщо несправність пристрою (пошкодження), то слід протягом дня, в якому виявлено несправність, засобами Електронного кабінету або засобами телекомунікацій направити до контролюючого органу, виробника ПРРО Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №2-ПРРО (код форми J/F 1316701) з позначкою про несправність. Після усунення несправностей для відновлення роботи ПРРО необхідно подати до контролюючого органу Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №1-ПРРО (код форми J/F 1316602) з позначкою про відновлення роботи, якщо така Заява не надійшла протягом місяця реєстрація ПРРО скасовується;

- якщо пристрій викрадено або втрачено, та у разі компрометації особистого ключа суб'єкта господарювання, слід подати Повідомлення за ф. №2-ПРРО з позначкою про крадіжку пристрою чи компрометацію ключа. У такому випадку реєстрація ПРРО скасовується та потрібно повторно зареєструвати ПРРО, якому буде присвоєно інший фіскальний номер.

Закон №1072-ІХ – державна підтримка бізнесу під час карантинних обмежень

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що Законом України від 4 грудня 2020 року № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» реалізовано додаткові заходи підтримки громадян та малого бізнесу (далі – Закон № 1072).

Законом № 1072 передбачено, зокрема:

– тимчасове звільнення платників єдиного податку першої групи від сплати єдиного податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року;

– звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку першої групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе, та визначити, що такі періоди включаються до страхового стажу;

– списання податкового боргу платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020 р.;

– відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6800 гривень, тощо.

Переваги використання програмних РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області звертає увагу, що всі платники податків при розрахунках зі споживачами, починаючи з 01 серпня 2020 року, поряд з традиційними касовими апаратами, можуть застосовувати програмні РРО, які встановлюються на комп’ютері, смартфоні чи планшеті.

Програмні РРО мають наступні переваги:

- відсутність посередників (еквайєра, ЦСО);

- відсутність експертизи для комерційних ПРРО;

- пристосовність для будь-якого пристрою, що підтримує операційну систему Windows, Android;

- онлайн реєстрація в контролюючому органі;

- виключно електронний документообіг;

- безкоштовність (програмне рішення ДПС)

Детальніше ознайомитись з актуальними запитаннями-відповідями, інструкціями та відео уроками щодо процедури реєстрації ПРРО, отримання електронних ключів у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС, тощо - на банері «Програмні РРО»https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.

Програмні РРО: створення та зберігання Z-звіту

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що фіскальний звітний чек (Z-звіт), створюється засобами ПРРО щоденно у електронній формі у разі здійснення розрахункових операцій або закриття робочої зміни та подається до фіскального сервера засобами телекомунікацій.

Z-звіт може бути сформованим в електронній формі або роздрукованим. Фіскальний звітний чек ПРРО підлягає реєстрації (фіскалізації) на фіскальному сервері Державної податкової служби. Після передачі до фіскального сервера Z-звіту і отримання відповідно підтвердження від фіскального сервера, його зберігання відбувається за бажанням суб’єкта господарювання в зручний для нього спосіб.

Нагадаємо, що «фіскальний звітний чек» встановлено Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг», який відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», набрав чинності 01.08.2020, згідно з яким фіскальний звітний чек – це документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний фіскальний звітний чек) програмним реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час створення якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься відповідно до фіскального сервера Державної податкової служби.

Земельні відносини 2021 – не за горами

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що згідно з п. 287.1 ст.287 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ПКУ).

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ст.286 ПКУ).

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (абзац 2 п. 286.5 ст.286 ПКУ).

Звертаємо увагу, що змінами, внесеними Законом України від 16.01.2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», встановлюється можливість визначення податкових зобов’язань з плати за землю на підставі невнесених до державних реєстрів правовстановлюючих документів за земельні ділянки та уточнюється порядок нарахування та надсилання контролюючим органом фізичним особам сум плати за землю.

Сфера застосування РРО – на особливому контролі Податкової Донеччини

За 11 місяців 2020 року співробітниками підрозділу фактичних перевірок управління податкового аудиту області проведено 250 перевірок, за результатами яких штрафи за порушення у сфері застосування РРО склали 5,7 млн гривень.

Контроль за цією сферою наразі є одним з важливіших напрямків роботи підрозділів ГУ ДПС у Донецькій області. До речі, станом на 01 грудня 2020 року у регіоні здійснюють розрахунки з використанням РРО майже 9 тис. господарських одиниць.

Податкова служба Донеччини інформує, що 07 грудня 2020 року урядом прийнято закон №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі – Закон). Ухваленим Законом визначені ліміти для ФОП-єдинників, виходячи зі встановлених законодавством розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року:

І група – 167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 1 млн грн;

ІІ група – 834 розміри мінімальної заробітної плати замість 5 млн грн;

ІІІ група – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 7 млн гривень.

Також відтерміновується до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування. З цього переліку виключено інтернет – торгівлю, роздрібну торгівлю вживаними товарами, діяльність ресторанів та кафе, туристичні агентства та операторів, готелів, реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), продаж автозапчастин.

Вказаним документом скасовано штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначений у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО/ПРРО (крім підакцизних товарів). І подовжено до 1 січня 2022 року застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО/ПРРО під час проведення розрахункових операцій.

Крім того, передбачено незастосування РРО/ПРРО під час надання дистанційних послуг, розрахунки за які здійснюються виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Які зміни передбачено в Законі №1071-ІХ щодо лібералізації застосування РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що 07 грудня 2020 року урядом прийнято закон №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі – Закон).

Ухваленим Законом передбачені наступні зміни:

1. Ліміти платників єдиного податку прив’язані до мінімальної заработної плати (далі – МЗП): 1 група – 167 розмірів МЗП, 2 група – 834 розмірів МЗП, 3 група – 1167 розмірів МЗП;

2. Ліміт не використання РРО прив’язаний до 220 МЗП станом на 01 січня звітного року;

3. З 01 січня 2021 року обов’язкове застосування РРО для лікарських та медичних засобів, складної побутової техніки та ювелірних виробів;

4. Обов’язкове застосування РРО для інших ризикових видів діяльності – реалізація товарів у мережі Інтернет, текстилю, автозапчастин та вживаних товарів, діяльність ресторанів, готелів, та туристичних агентств – переноситься на 01.01.2022 року;

5. Обов’язкове застосування РРО для всіх платників другої-четвертої групи переноситься на 01.01.2022 року;

6. Лібералізуються штрафні санкції – прибрано штраф за невідповідність готівки в касі, штраф за неподання звітності з використання програмного РРО, штраф за попереднє програмування товарів та штраф за нестворення контрольної стрічки на програмному РРО;

7. Скасовується механізм компенсації частини штрафних санкцій покупцю (КЕШБЕК);

8. Надання дистанційної послуги (з оплатою виключно в безготівковій формі) може здійснюватися без застосування РРО.

Податкова Донеччини ще раз акцентує увагу, що РРО не буде застосовуватися платниками єдиного податку 1 групи. Перша група – цероздрібний продаж на ринках або діяльність з надання побутових послуг населенню (послуги ремонту або послуг перукарень, продаж текстильних виробів тощо). Ліміт для платників єдиного податку 1 групи - 1 млн гривень (згідно ст. 296.10 Податкового кодексу України).

Крім того, для виконання вимог Закону немає необхідності ставити «залізне» РРО та платити за його обслуговування або наймати додаткового працівника. Зараз у представників мікробізнесу є можливість використовувати замість традиційних касових апаратів спеціальні програми, призначені для реєстрації розрахункових операцій. У Законі прямо передбачено - програмне РРО надається податковою службою всім платникам БЕЗКОШТОВНО.

Необхідно тільки завантажити програму на свій смартфон – і все, можна працювати. До речі, щоб це було просто та зрозуміло, ДПС підготувала відповідний відеоурок щодо початку роботи з ПРРО у 5 легких кроків https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/6842.html.

РРО не створює жодних проблем для реального ФОПа, що працює у легальному полі, оскільки такий ФОП все одно веде облік своїх продажів для власних потреб. РРО дозволяє робити це навіть простіше. Небезпеку РРО створює лише для тих ФОПів, що ведуть свою діяльність у «тіні». При цьому тіньовий обіг таких товарів створює нечесну конкуренцію для легального бізнесу, який честно сплачує податки. Фактично сьогодні мова йде не про захист бізнесу від контролюючих органів, а про захист легального бізнесу від нечесної конкуренції з боку «тіньовіків».

COVID-ЄСВ: податківці про зміни на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що 10.12.2020 набрав чинності Закон України від 04 грудня 2020 року № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Закон№ 1072).

Законом № 1072 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Законпро ЄСВ) доповнено новими пунктами:

п. 9 прим.16 та п. 9 прим.17.

Так тимчасово, за період з 01 по 31 грудня 2020 року, до платників, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», положення абзацу другого п. 2 частини 1 ст.7 Закону про ЄСВ в частині сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування (далі – єдиний внесок), не застосовуються. Тобто у разі, якщо таким платникам за період з 01 по 31 грудня 2020 року не отримано дохід (прибуток) такий платник не зобов’язаний визначати базу нарахування, встановлену Законом про ЄСВ.

Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за період, зазначений в абзаці першому цього пункту, в розмірах, визначених Законом про ЄСВ. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб (п. 9 прим.16 розділу VIII Закону про ЄСВ).

Крім того, не є об’єктом нарахування та сплати єдиного внеску виплати застрахованим особам у вигляді одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, а також ті, які здійснюються за рахунок одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання, що виплачуються за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (п. 9 прим.17 розділу VIII Закону про ЄСВ).

Електронні сервіси для громадян від податкової – дистанційний та зручний спосіб отримання послуг!

Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси в окремий Е-кабінет для громадян, який надає можливість скористатись шістьма сервісами:

1.В режимі «Загальна інформація про платника» можна переглянути свої реєстраційні дані: місце проживання, інформацію про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів). В ньому може міститься повідомлення про обов’язок сплатити суму грошового зобов’язання (сформовані податкові повідомлення-рішення).

2.Режим«Облікова картка фізичної особи – платника податків (1ДР)» надає можливість створити та подати заяву на реєстрацію особи (в тому числі народженої дитини) в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.

3.Режим «Заява про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб (5ДР)» надає можливість створити та подати заяву у разі зміни адреси реєстрації або прізвища, імені та по батькові у Картці платника податків про присвоєний реєстраційний номер.

4.Режим «Запит про суми виплачених доходів» надає можливість створити,подати запитта отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. Відомості в електронному вигляді надаються за останні три роки (по квартально).

5.Режим «Податкова декларація про майновий стан і доходи» надає можливість створити та подати таку декларацію.Для вашої зручності працює сервіс часткового автоматичного заповнення даних декларацій на підставі відомостей про виплачені доходи та утримані податки з ДРФО та відомостей Пенсійного фонду України. Автоматичне заповнення надає можливість уникнути помилок, скоротити час на отриманні відомостей про доходи та потребує лише уважного перегляду практично повністю заповненої декларації перед її поданням.

6.Режим «Портал Електронних послуг ПФУ» надає можливість автоматичного переходу на офіційний сайт Пенсійного фонду України для перегляду свого пенсійного стажу та сплаченого роботодавцем єдиного соціального внеску.

У відкритій частині Електронного кабінету у режимі «Допомога» розміщено інструкцію для користувачів, а такожтелефон служби підтримки 0800501007 (напрямок 0).

Крім того, на сайті ДПС України розміщено відеоуроки для користувачів сервісу «Електронний кабінет» за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya.

Вхід до відкритої частини Електронного кабінету можливий з офіційного сайту ДПС України, банер «Електронний кабінет» (https://tax.gov.ua) або за посиланням http://cabinet.taх.gov.ua.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Змінили місце проживання – повідомте податкову своєчасно

Головне управління ДПС у Донецькій області звертає увагу платників, що відповідно до п.70.7 ст.70 Податкового кодексу України фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку в паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Фізичні особи подають заяви за формою № 5ДР або №5ДРП (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті). Громадяни можуть це зробити особисто або через законного представника чи уповноважену особу до контролюючого органу за місцем проживання, у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.

Звертаємо вашу увагу, що заяву за формою 5-ДР будь-який громадянин може подати дистанційно в режимі он-лайн використовуючи сервіс «Електронний кабінет платника» (ЕКП) адресою: http://cabinet.tax.gov.ua. При поданні заяви за формою 5-ДР через ЕКП необхідно додати скановані копії документів, що підтверджують зміни даних.

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/.

Новації порядку електронного адміністрування ПДВ

Головне управління ДПС у Донецькій інформує, що Кабінет Міністрів України постановою від 28.10.2020 № 1024 «Про внесення змін до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість» вніс зміни до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – Порядок).

Порядок доповнено нормами, відповідно до яких ДПС протягом трьох робочих днів, що настають за днем внесення контролюючим органом до реєстру платників податку змін щодо скасування (відміни) анулювання реєстрації платника податку за рішенням контролюючого органу або рішенням суду, яке набрало законної сили, здійснює перерахунок суми (∑ Накл) такого платника за звітний (податковий) період, у якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасоване (відмінене).

Такийперерахунок здійснюється ДПС шляхом перерахунку суми (∑ Накл) окремо за кожним її показником.

При цьому перерахунок суми (∑ Накл) такого платника не здійснюється контролюючим органом у разі, коли:

- на момент скасування рішення про анулювання реєстрації особа застосовує спрощену систему оподаткування, яка не передбачає сплату податку; або

- повторна реєстрація (наступна за відміненою) платником податку такої особи є анульованою з підстав, передбачених п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу (далі - Кодекс).

Також дещо змінено пункт 9 цього Порядку, який передбачає, що під час розрахунку показника (∑ ПопРах) також враховується сума коштів:

- вилучених контролюючим органом відповідно до статті 95 Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку за задекларованими до сплати податковими зобов'язаннями за періоди, починаючи з 1 липня 2015 р., визначеними платником податків у податковій декларації з податку або уточнюючому розрахунку;

- у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам із спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку.

При цьому для поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Переходимо на спрощену систему через Електронний кабінет

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – Заява) (абзац перший п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

До поданої Заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ (абзац третій п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua , а також через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету відбувається з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету фізична особа – підприємець має можливість направити до органу ДПС разом із супровідним листом Заяву та розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування за встановленою формою у форматі pdf (обмеження 2 МБ).

Датою подання Заяви із супровідним листом є дата реєстрації супровідного листа в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого листа до органу ДПС автора електронного листа буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації. Інформацію щодо отримання та реєстрації листа в органі ДПС можна переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлені листи – у вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

Свята наближаються: оподаткування подарунків

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку (фізичній особі) юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) на загальних підставах, передбачених розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для оподаткування додаткового блага (п.174.6 ПКУ).

Разом з тим, до доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, з метою оподаткування ПДФО, належить, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (п.п. 165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ).

Отже, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість дарунків, наданих такому платнику працедавцем у негрошовій формі, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року (станом на 01.01.2020 року 4723*25%=1180,75 грн). Вартість подарунку дітям працівників у межах 1180,75 грн не оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором.

Якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень п.164.5 ПКУ. Крім того, із суми перевищення необхідно сплатити 1,5 % військового збору.

Що робити, якщо з ладу вийшов програмний РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що при несправності програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) суб’єкту господарювання необхідно встановити вид несправності та:

- якщо несправність у вигляді порушення роботи програмного забезпечення, то слід оновити версію програмного забезпечення ПРРО та повторити процедуру закриття зміни;

- якщо несправність пристрою (пошкодження), то слід протягом дня, в якому виявлено несправність, засобами Електронного кабінету або засобами телекомунікацій направити до контролюючого органу, виробника ПРРО Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №2-ПРРО (код форми J/F 1316701) з позначкою про несправність. Після усунення несправностей для відновлення роботи ПРРО необхідно подати до контролюючого органу Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №1-ПРРО (код форми J/F 1316602) з позначкою про відновлення роботи, якщо така Заява не надійшла протягом місяця реєстрація ПРРО скасовується;

- якщо пристрій викрадено або втрачено, та у разі компрометації особистого ключа суб'єкта господарювання, слід подати Повідомлення за ф. №2-ПРРО з позначкою про крадіжку пристрою чи компрометацію ключа. У такому випадку реєстрація ПРРО скасовується та потрібно повторно зареєструвати ПРРО, якому буде присвоєно інший фіскальний номер.

Закон №1072-ІХ – державна підтримка бізнесу під час карантинних обмежень

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що Законом України від 4 грудня 2020 року № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» реалізовано додаткові заходи підтримки громадян та малого бізнесу (далі – Закон № 1072).

Законом № 1072 передбачено, зокрема:

– тимчасове звільнення платників єдиного податку першої групи від сплати єдиного податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року;

– звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку першої групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе, та визначити, що такі періоди включаються до страхового стажу;

– списання податкового боргу платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020 р.;

– відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6800 гривень, тощо.

Переваги використання програмних РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області звертає увагу, що всі платники податків при розрахунках зі споживачами, починаючи з 01 серпня 2020 року, поряд з традиційними касовими апаратами, можуть застосовувати програмні РРО, які встановлюються на комп’ютері, смартфоні чи планшеті.

Програмні РРО мають наступні переваги:

- відсутність посередників (еквайєра, ЦСО);

- відсутність експертизи для комерційних ПРРО;

- пристосовність для будь-якого пристрою, що підтримує операційну систему Windows, Android;

- онлайн реєстрація в контролюючому органі;

- виключно електронний документообіг;

- безкоштовність (програмне рішення ДПС)

Детальніше ознайомитись з актуальними запитаннями-відповідями, інструкціями та відео уроками щодо процедури реєстрації ПРРО, отримання електронних ключів у кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС, тощо - на банері «Програмні РРО»https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.

Програмні РРО: створення та зберігання Z-звіту

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що фіскальний звітний чек (Z-звіт), створюється засобами ПРРО щоденно у електронній формі у разі здійснення розрахункових операцій або закриття робочої зміни та подається до фіскального сервера засобами телекомунікацій.

Z-звіт може бути сформованим в електронній формі або роздрукованим. Фіскальний звітний чек ПРРО підлягає реєстрації (фіскалізації) на фіскальному сервері Державної податкової служби. Після передачі до фіскального сервера Z-звіту і отримання відповідно підтвердження від фіскального сервера, його зберігання відбувається за бажанням суб’єкта господарювання в зручний для нього спосіб.

Нагадаємо, що «фіскальний звітний чек» встановлено Законом України від 20 вересня 2019 року № 128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг», який відповідно до Закону України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», набрав чинності 01.08.2020, згідно з яким фіскальний звітний чек – це документ встановленої форми, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний фіскальний звітний чек) програмним реєстратором розрахункових операцій, що містить дані денного звіту, під час створення якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься відповідно до фіскального сервера Державної податкової служби.

Земельні відносини 2021 – не за горами

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що згідно з п. 287.1 ст.287 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п. 286.2 ПКУ).

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ст.286 ПКУ).

У разі переходу права власності на земельну ділянку від одного власника - юридичної або фізичної особи до іншого протягом календарного року податок сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося його право власності на зазначену земельну ділянку, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності (абзац 2 п. 286.5 ст.286 ПКУ).

Звертаємо увагу, що змінами, внесеними Законом України від 16.01.2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», встановлюється можливість визначення податкових зобов’язань з плати за землю на підставі невнесених до державних реєстрів правовстановлюючих документів за земельні ділянки та уточнюється порядок нарахування та надсилання контролюючим органом фізичним особам сум плати за землю.

Сфера застосування РРО – на особливому контролі Податкової Донеччини

За 11 місяців 2020 року співробітниками підрозділу фактичних перевірок управління податкового аудиту області проведено 250 перевірок, за результатами яких штрафи за порушення у сфері застосування РРО склали 5,7 млн гривень.

Контроль за цією сферою наразі є одним з важливіших напрямків роботи підрозділів ГУ ДПС у Донецькій області. До речі, станом на 01 грудня 2020 року у регіоні здійснюють розрахунки з використанням РРО майже 9 тис. господарських одиниць.

Податкова служба Донеччини інформує, що 07 грудня 2020 року урядом прийнято закон №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі – Закон). Ухваленим Законом визначені ліміти для ФОП-єдинників, виходячи зі встановлених законодавством розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року:

І група – 167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 1 млн грн;

ІІ група – 834 розміри мінімальної заробітної плати замість 5 млн грн;

ІІІ група – 1167 розмірів мінімальної заробітної плати замість 7 млн гривень.

Також відтерміновується до 1 січня 2022 року обов’язкове застосування РРО (ПРРО) для фізичних осіб – підприємців, які є платниками єдиного податку другої – четвертої груп та обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які провадять діяльність у сферах з істотними ризиками ухилення від оподаткування. З цього переліку виключено інтернет – торгівлю, роздрібну торгівлю вживаними товарами, діяльність ресторанів та кафе, туристичні агентства та операторів, готелів, реалізацію текстилю (крім реалізації за готівкові кошти на ринках), продаж автозапчастин.

Вказаним документом скасовано штрафні санкції за невідповідність готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначений у денному звіті РРО, та за відсутність попереднього програмування товарів в РРО/ПРРО (крім підакцизних товарів). І подовжено до 1 січня 2022 року застосування понижених розмірів фінансових санкцій за порушення суб’єктами господарювання окремих вимог закону щодо використання РРО/ПРРО під час проведення розрахункових операцій.

Крім того, передбачено незастосування РРО/ПРРО під час надання дистанційних послуг, розрахунки за які здійснюються виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Які зміни передбачено в Законі №1071-ІХ щодо лібералізації застосування РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що 07 грудня 2020 року урядом прийнято закон №1017-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» (далі – Закон).

Ухваленим Законом передбачені наступні зміни:

1. Ліміти платників єдиного податку прив’язані до мінімальної заработної плати (далі – МЗП): 1 група – 167 розмірів МЗП, 2 група – 834 розмірів МЗП, 3 група – 1167 розмірів МЗП;

2. Ліміт не використання РРО прив’язаний до 220 МЗП станом на 01 січня звітного року;

3. З 01 січня 2021 року обов’язкове застосування РРО для лікарських та медичних засобів, складної побутової техніки та ювелірних виробів;

4. Обов’язкове застосування РРО для інших ризикових видів діяльності – реалізація товарів у мережі Інтернет, текстилю, автозапчастин та вживаних товарів, діяльність ресторанів, готелів, та туристичних агентств – переноситься на 01.01.2022 року;

5. Обов’язкове застосування РРО для всіх платників другої-четвертої групи переноситься на 01.01.2022 року;

6. Лібералізуються штрафні санкції – прибрано штраф за невідповідність готівки в касі, штраф за неподання звітності з використання програмного РРО, штраф за попереднє програмування товарів та штраф за нестворення контрольної стрічки на програмному РРО;

7. Скасовується механізм компенсації частини штрафних санкцій покупцю (КЕШБЕК);

8. Надання дистанційної послуги (з оплатою виключно в безготівковій формі) може здійснюватися без застосування РРО.

Податкова Донеччини ще раз акцентує увагу, що РРО не буде застосовуватися платниками єдиного податку 1 групи. Перша група – цероздрібний продаж на ринках або діяльність з надання побутових послуг населенню (послуги ремонту або послуг перукарень, продаж текстильних виробів тощо). Ліміт для платників єдиного податку 1 групи - 1 млн гривень (згідно ст. 296.10 Податкового кодексу України).

Крім того, для виконання вимог Закону немає необхідності ставити «залізне» РРО та платити за його обслуговування або наймати додаткового працівника. Зараз у представників мікробізнесу є можливість використовувати замість традиційних касових апаратів спеціальні програми, призначені для реєстрації розрахункових операцій. У Законі прямо передбачено - програмне РРО надається податковою службою всім платникам БЕЗКОШТОВНО.

Необхідно тільки завантажити програму на свій смартфон – і все, можна працювати. До речі, щоб це було просто та зрозуміло, ДПС підготувала відповідний відеоурок щодо початку роботи з ПРРО у 5 легких кроків https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/video-lessons/6842.html.

РРО не створює жодних проблем для реального ФОПа, що працює у легальному полі, оскільки такий ФОП все одно веде облік своїх продажів для власних потреб. РРО дозволяє робити це навіть простіше. Небезпеку РРО створює лише для тих ФОПів, що ведуть свою діяльність у «тіні». При цьому тіньовий обіг таких товарів створює нечесну конкуренцію для легального бізнесу, який честно сплачує податки. Фактично сьогодні мова йде не про захист бізнесу від контролюючих органів, а про захист легального бізнесу від нечесної конкуренції з боку «тіньовіків».

COVID-ЄСВ: податківці про зміни на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що 10.12.2020 набрав чинності Закон України від 04 грудня 2020 року № 1072-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі – Закон№ 1072).

Законом № 1072 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Законпро ЄСВ) доповнено новими пунктами:

п. 9 прим.16 та п. 9 прим.17.

Так тимчасово, за період з 01 по 31 грудня 2020 року, до платників, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», положення абзацу другого п. 2 частини 1 ст.7 Закону про ЄСВ в частині сплати за себе єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування (далі – єдиний внесок), не застосовуються. Тобто у разі, якщо таким платникам за період з 01 по 31 грудня 2020 року не отримано дохід (прибуток) такий платник не зобов’язаний визначати базу нарахування, встановлену Законом про ЄСВ.

Такі особи можуть прийняти рішення про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску за період, зазначений в абзаці першому цього пункту, в розмірах, визначених Законом про ЄСВ. У такому разі інформація про сплачені суми зазначається у звітності про нарахування єдиного внеску за звітний період, визначений для таких осіб (п. 9 прим.16 розділу VIII Закону про ЄСВ).

Крім того, не є об’єктом нарахування та сплати єдиного внеску виплати застрахованим особам у вигляді одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, а також ті, які здійснюються за рахунок одноразової матеріальної допомоги суб’єктам господарювання, що виплачуються за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (п. 9 прим.17 розділу VIII Закону про ЄСВ).

Електронні сервіси для громадян від податкової – дистанційний та зручний спосіб отримання послуг!

Для фізичних осіб в Електронному кабінеті об’єднано сервіси в окремий Е-кабінет для громадян, який надає можливість скористатись шістьма сервісами:

1.В режимі «Загальна інформація про платника» можна переглянути свої реєстраційні дані: місце проживання, інформацію про об’єкти оподаткування (рухоме та нерухоме майно, відомості про які надходять до ДПС з відповідних реєстрів інших державних органів). В ньому може міститься повідомлення про обов’язок сплатити суму грошового зобов’язання (сформовані податкові повідомлення-рішення).

2.Режим«Облікова картка фізичної особи – платника податків (1ДР)» надає можливість створити та подати заяву на реєстрацію особи (в тому числі народженої дитини) в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків.

3.Режим «Заява про внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб (5ДР)» надає можливість створити та подати заяву у разі зміни адреси реєстрації або прізвища, імені та по батькові у Картці платника податків про присвоєний реєстраційний номер.

4.Режим «Запит про суми виплачених доходів» надає можливість створити,подати запитта отримати відомості про суми виплачених доходів та утриманих податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. Відомості в електронному вигляді надаються за останні три роки (по квартально).

5.Режим «Податкова декларація про майновий стан і доходи» надає можливість створити та подати таку декларацію.Для вашої зручності працює сервіс часткового автоматичного заповнення даних декларацій на підставі відомостей про виплачені доходи та утримані податки з ДРФО та відомостей Пенсійного фонду України. Автоматичне заповнення надає можливість уникнути помилок, скоротити час на отриманні відомостей про доходи та потребує лише уважного перегляду практично повністю заповненої декларації перед її поданням.

6.Режим «Портал Електронних послуг ПФУ» надає можливість автоматичного переходу на офіційний сайт Пенсійного фонду України для перегляду свого пенсійного стажу та сплаченого роботодавцем єдиного соціального внеску.

У відкритій частині Електронного кабінету у режимі «Допомога» розміщено інструкцію для користувачів, а такожтелефон служби підтримки 0800501007 (напрямок 0).

Крім того, на сайті ДПС України розміщено відеоуроки для користувачів сервісу «Електронний кабінет» за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya.

Вхід до відкритої частини Електронного кабінету можливий з офіційного сайту ДПС України, банер «Електронний кабінет» (https://tax.gov.ua) або за посиланням http://cabinet.taх.gov.ua.

Робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Змінили місце проживання – повідомте податкову своєчасно

Головне управління ДПС у Донецькій області звертає увагу платників, що відповідно до п.70.7 ст.70 Податкового кодексу України фізичні особи – платники податків зобов’язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку в паспорті), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Фізичні особи подають заяви за формою № 5ДР або №5ДРП (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відмітку у паспорті). Громадяни можуть це зробити особисто або через законного представника чи уповноважену особу до контролюючого органу за місцем проживання, у разі зміни місця проживання - до контролюючого органу за новим місцем проживання. Фізичні особи, які тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, подають зазначені заяви особисто або через представника до будь-якого контролюючого органу.

Звертаємо вашу увагу, що заяву за формою 5-ДР будь-який громадянин може подати дистанційно в режимі он-лайн використовуючи сервіс «Електронний кабінет платника» (ЕКП) адресою: http://cabinet.tax.gov.ua. При поданні заяви за формою 5-ДР через ЕКП необхідно додати скановані копії документів, що підтверджують зміни даних.

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/.

Новації порядку електронного адміністрування ПДВ

Головне управління ДПС у Донецькій інформує, що Кабінет Міністрів України постановою від 28.10.2020 № 1024 «Про внесення змін до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість» вніс зміни до Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість (далі – Порядок).

Порядок доповнено нормами, відповідно до яких ДПС протягом трьох робочих днів, що настають за днем внесення контролюючим органом до реєстру платників податку змін щодо скасування (відміни) анулювання реєстрації платника податку за рішенням контролюючого органу або рішенням суду, яке набрало законної сили, здійснює перерахунок суми (∑ Накл) такого платника за звітний (податковий) період, у якому відбулося анулювання реєстрації платника податку, яке скасоване (відмінене).

Такийперерахунок здійснюється ДПС шляхом перерахунку суми (∑ Накл) окремо за кожним її показником.

При цьому перерахунок суми (∑ Накл) такого платника не здійснюється контролюючим органом у разі, коли:

- на момент скасування рішення про анулювання реєстрації особа застосовує спрощену систему оподаткування, яка не передбачає сплату податку; або

- повторна реєстрація (наступна за відміненою) платником податку такої особи є анульованою з підстав, передбачених п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу (далі - Кодекс).

Також дещо змінено пункт 9 цього Порядку, який передбачає, що під час розрахунку показника (∑ ПопРах) також враховується сума коштів:

- вилучених контролюючим органом відповідно до статті 95 Кодексу в рахунок погашення податкового боргу з податку за задекларованими до сплати податковими зобов'язаннями за періоди, починаючи з 1 липня 2015 р., визначеними платником податків у податковій декларації з податку або уточнюючому розрахунку;

- у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам із спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку.

При цьому для поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі за коригуючими реєстрами.

Переходимо на спрощену систему через Електронний кабінет

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі – Заява) (абзац перший п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України (далі - ПКУ).

До поданої Заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ (абзац третій п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ).

Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua , а також через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету відбувається з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

За допомогою меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету фізична особа – підприємець має можливість направити до органу ДПС разом із супровідним листом Заяву та розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування за встановленою формою у форматі pdf (обмеження 2 МБ).

Датою подання Заяви із супровідним листом є дата реєстрації супровідного листа в органі ДПС. Протягом одного робочого дня після надсилання такого листа до органу ДПС автора електронного листа буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер та дату реєстрації. Інформацію щодо отримання та реєстрації листа в органі ДПС можна переглянути у вкладці «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи» приватної частини Електронного кабінету, відправлені листи – у вкладці «Вихідні документи» меню «Вхідні/вихідні документи».

Свята наближаються: оподаткування подарунків

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку (фізичній особі) юридичною особою або самозайнятою особою, оподатковуються податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) на загальних підставах, передбачених розд. IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) для оподаткування додаткового блага (п.174.6 ПКУ).

Разом з тим, до доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, з метою оподаткування ПДФО, належить, зокрема, вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (п.п. 165.1.39 п.165.1 ст.165 ПКУ).

Отже, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку вартість дарунків, наданих такому платнику працедавцем у негрошовій формі, яка у розрахунку на місяць не перевищує 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 01 січня звітного податкового року (станом на 01.01.2020 року 4723*25%=1180,75 грн). Вартість подарунку дітям працівників у межах 1180,75 грн не оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) та військовим збором.

Якщо вартість дарунків перевищує вказаний розмір, то сума такого перевищення оподатковується ПДФО як додаткове благо з урахуванням положень п.164.5 ПКУ. Крім того, із суми перевищення необхідно сплатити 1,5 % військового збору.

Що робити, якщо з ладу вийшов програмний РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що при несправності програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) суб’єкту господарювання необхідно встановити вид несправності та:

- якщо несправність у вигляді порушення роботи програмного забезпечення, то слід оновити версію програмного забезпечення ПРРО та повторити процедуру закриття зміни;

- якщо несправність пристрою (пошкодження), то слід протягом дня, в якому виявлено несправність, засобами Електронного кабінету або засобами телекомунікацій направити до контролюючого органу, виробника ПРРО Повідомлення про виявлення несправностей програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №2-ПРРО (код форми J/F 1316701) з позначкою про несправність. Після усунення несправностей для відновлення роботи ПРРО необхідно подати до контролюючого органу Заяву про реєстрацію програмного реєстратора розрахункових операцій за формою №1-ПРРО (код форми J/F 1316602) з позначкою про відновлення роботи, якщо така Заява не надійшла протягом місяця реєстрація ПРРО скасовується;

- якщо пристрій викрадено або втрачено, та у разі компрометації особистого ключа суб'єкта господарювання, слід подати Повідомлення за ф. №2-ПРРО з позначкою про крадіжку пристрою чи компрометацію ключа. У такому випадку реєстрація ПРРО скасовується та потрібно повторно зареєструвати ПРРО, якому буде присвоєно інший фіскальний номер.

Закон №1072-ІХ – державна підтримка бізнесу під час карантинних обмежень

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що Законом України від 4 грудня 2020 року № 1072-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» реалізовано додаткові заходи підтримки громадян та малого бізнесу (далі – Закон № 1072).

Законом № 1072 передбачено, зокрема:

– тимчасове звільнення платників єдиного податку першої групи від сплати єдиного податку за грудень 2020 року та січень – травень 2021 року;

– звільнення від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку першої групи в частині сум, що підлягають нарахуванню, обчисленню та сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе, та визначити, що такі періоди включаються до страхового стажу;

– списання податкового боргу платникам податків у разі, якщо сукупний розмір боргу платника за усіма податками і зборами не перевищує 3060 грн та його не погашено станом на 01.11.2020 р.;

– відстрочення до 29 грудня 2021 року погашення податкового боргу платників податків – фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, що у загальній сумі не перевищує 6800 гривень, тощо.

Викрито схему розтрати державних коштів на 71,5 млн гривень

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПС у Донецькій області встановлено факти нанесення збитків державному підприємству протягом 2018-2019 років на суму 71,5 млн гривень.

У ході аналітичного дослідження працівниками Податкової Донеччини було встановлено факти перерахування державним вугільним підприємством державних коштів на низку підприємств, що мають ознаки фіктивності, та у яких не простежується походження товару за ланцюгом постачання, з метою обготівкування та легалізації державних коштів.

Сума легалізованих коштів склала майже 71,5 млн гривень. Матеріали передано для прийняття рішення в межах КПК України до Національної поліції в Донецькій області.

Більше 947 млн грн екоподатку отримав зведений бюджет Донеччини.

Питання збереження природноресурсного потенціалу для Донеччини є край актуальним і, насамперед, пов`язане зі створенням ефективних механізмів екологічного регулювання, у тому числі за допомогою екологічного податку.

Кошти від екологічного податку спрямовуються через спеціальні фонди на місцевому рівні виключно на цілі для фінансування і здійснення програм та заходів природоохоронного значення, у тому числі наукових досліджень з цих питань, заходів для зниження негативного впливу забруднення навколишнього природного середовища на відповідних територіях та усунення його шкоди на здоров’я населення.

За 11 місяців 2020 року підприємства Донецької області сплатили 947,3 млн грн екологічного податку до бюджетів всіх рівнів. Так, до Державного бюджету надійшло 292,1 млн грн, а скарбниці місцевих громад отримали 655,2 млн гривень.

Туристичного збору від гостей Донеччини надійшло 2,6 млн грн

За 11 місяців поточного року до місцевих бюджетів Донецького регіону надійшло 2,6 мільйона гривень туристичного збору.

Значні суми збору платники спрямували у листопаді – 873,3 тис. грн, у серпні – 376 тисяч, у лютому – 345,1 тисяч, у липні – 219,9 тисяч , у травні – 211,3 тисяч, та у червні – 208,9 тисяч гривень.

Найбільші доходи з початку року отримали скарбниці м.  Краматорськ – 815,2 тис. грн, м. Слов’янськ – 779,3 тис. грн та смт Мангуш – 481,8 тис. гривень.

Викрито схему розтрати державних коштів на 71,5 млн гривень

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом Головного управління ДПС у Донецькій області встановлено факти нанесення збитків державному підприємству протягом 2018-2019 років на суму 71,5 млн гривень.

У ході аналітичного дослідження працівниками Податкової Донеччини було встановлено факти перерахування державним вугільним підприємством державних коштів на низку підприємств, що мають ознаки фіктивності, та у яких не простежується походження товару за ланцюгом постачання, з метою обготівкування та легалізації державних коштів.

Сума легалізованих коштів склала майже 71,5 млн гривень. Матеріали передано для прийняття рішення в межах КПК України до Національної поліції в Донецькій області.

Більше 947 млн грн екоподатку отримав зведений бюджет Донеччини.

Питання збереження природноресурсного потенціалу для Донеччини є край актуальним і, насамперед, пов`язане зі створенням ефективних механізмів екологічного регулювання, у тому числі за допомогою екологічного податку.

Кошти від екологічного податку спрямовуються через спеціальні фонди на місцевому рівні виключно на цілі для фінансування і здійснення програм та заходів природоохоронного значення, у тому числі наукових досліджень з цих питань, заходів для зниження негативного впливу забруднення навколишнього природного середовища на відповідних територіях та усунення його шкоди на здоров’я населення.

За 11 місяців 2020 року підприємства Донецької області сплатили 947,3 млн грн екологічного податку до бюджетів всіх рівнів. Так, до Державного бюджету надійшло 292,1 млн грн, а скарбниці місцевих громад отримали 655,2 млн гривень.

Туристичного збору від гостей Донеччини надійшло 2,6 млн грн

За 11 місяців поточного року до місцевих бюджетів Донецького регіону надійшло 2,6 мільйона гривень туристичного збору.

Значні суми збору платники спрямували у листопаді – 873,3 тис. грн, у серпні – 376 тисяч, у лютому – 345,1 тисяч, у липні – 219,9 тисяч , у травні – 211,3 тисяч, та у червні – 208,9 тисяч гривень.

Найбільші доходи з початку року отримали скарбниці м.Краматорськ – 815,2 тис. грн, м. Слов’янськ – 779,3 тис. грн та смт Мангуш – 481,8 тис. гривень.

З 01.01.2021 року змінюються реквізити рахунків!

Головне управління ДПС у Донецькій області повідомляє, що у 2021 році змінюються реквізити рахунків для зарахування надходжень до державного та місцевих бюджетів, для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Важливо знати, що платежі до державного бюджету (військовий збір, податок на прибуток, збір за спеціальне використання води тощо) необхідно сплачувати на рахунок відповідноїтериторіальної громади.

Зазначені рахунки починають діяти на постійній основі з 01.01.2021 року.

Звертаємо увагу, що кошти, сплачені платниками з 01.01.2021 на старі рахунки, за надходженнями не будуть зараховуватись Казначейством, а повертатимуться платникам, як нез’ясовані платежі.

Нові реквізити рахунків опубліковано на сайті ДПС України (tax.gov.ua) та сайті Головного управління ДПС у Донецькій області (dn.tax.gov.ua) у розділі бюджетні рахунки.

Крім того, дану інформацію можна отримати за допомогою Електронного кабінету. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua , а також через офіційний вебпортал ДПС.

Робота у приватній частині Електронного кабінету відбувається з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.

Законом України від 04.12.2020 року №1072-IX передбачені зміни щодо податкового боргу!

Бахмутські податківці повідомляють, що у цілому Закон України від 04.12.2020 року №1072-IX«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» стосується підтримки платників податків на період обмежувальних протиепідемічних заходів, деякі з яких спрямовані на врегулювання податкового боргу платників податків, зокрема щодо:

-збільшення мінімального порогу суми податкового боргу, до якої не застосовуються заходи стягнення, пов’язані з направленням податкової вимоги, застосуванням до майна платника податків податкової застави, а відлік строку давності для стягнення за таких умов не розпочинається (абзац третій пункту 59.1 статті 59, абзац шостий пункту 89.2 статті 89, пункт 102.4 статті 102);

-прощення фінансових санкцій за умови прискореної сплати основної суми податкового боргу платникам податків фізичним і юридичним особам (пункт 2³ підрозділу 10 розділу XX Кодексу);

-відстрочення податкового боргу, загальна сума якого не перевищує 6800 гривень для платників податків – фізичних осіб (пункт 1² підрозділу10 розділу ХХ Кодексу);

списання без подання заяви платником податків податкового боргу платника податків, сукупний розмір якого за усіма податкам і зборам не перевищує 3060 гривень, що за даними інформаційно-телекомунікаційних систем ДПС (далі – ІТС ДПС), обліковувався станом 01.11.2020 та залишився несплаченим/непогашеним станом на дату списання такого боргу. Списання здійснюється без застосування положень статті 101 Кодексу та виключно за даними, що містяться в ІТС ДПС (пункт 2⁴ Кодексу). При цьому, положення пункту 2⁴ не застосовується щодо податкового боргу з податків та зборів, які відповідно до податкового, митного та іншого законодавства справляються у зв’язку із ввезенням (пересиланням) товарів на митну територію України або територію вільної -митної зони або вивезенням (пересиланням) товарів з митної території України або території вільної митної зони, а також щодо осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства.

Списання боргів по єдиному внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування згідно Закону України від 04.12.2020 р. №1072-IX!

Бахмутські податківці повідомляють, що згідно Закону України від 04.12.2020 року №1072-IX«Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо соціальної підтримки платників податків на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», підлягають списанню за заявою платниканесплачені станом на 1 грудня 2020 року з урахуванням особливостей суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (далі – ЗУ №2464), за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року, а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки включно до дати подання заяви про списання недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання до 1 березня 2021 року:

а) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 4 частини першої статті 4 ЗУ №2464(крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), - державному реєстратору за місцем знаходження реєстраційної справи фізичної особи - підприємця заяви про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та до податкового органу - звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 ЗУ №2464за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше;

б) особами, які станом на дату подання заяви про списання недоїмки є платниками, або у період з 1 січня 2017 року до дати подання заяви вважалися платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 ЗУ №2464, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 ЗУ №2464за період з 1 січня 2017 року до 1 грудня 2020 року. Такі документи подаються платником (особою) виключно у випадку, якщо вони не були подані раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску (особою) зазначених документів (якщо відповідні документи не були подані раніше) податковий орган протягом 15 робочих днівпроводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Донеччина: на потреби української армії у 2020 році сплачено більше 600 мільйонів гривень військового збору

За 2020 рік мешканцями Донеччини до бюджету сплачено 603,1 млн грн військового збору, що більше відповідного періоду 2019 року на 27,8 млн гривень. Лише у грудні на підтримку армії спрямовано 73,4 млн грн збору.

Важливим джерелом наповнення державної казни є робота податкових органів Донецької області з легалізації ринку праці та протидії виплатам неофіційних заробітних плат. Відповідальними за нарахування збору до бюджету є роботодавці, що нараховують доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків. І позитивна динаміка зростання надходжень військового збору – це підтвердження того факту, що все більше роботодавців відмовляються від виплат заробітної плати в «конвертах» та офіційно оформлюють працівників.

Військовий збір у повному обсязі перераховується до державного бюджету. Лідерами зі сплати цього збору є Маріуполь -  від громадян цього міста до державної казни надійшло 168,2 млн грн, від м. Покровськ – 80 млн грн, та від м. Краматорськ – 77 млн гривень.

Податкова Донеччини нагадує корисні посилання на офіційні сторінки Державної податкової служби України: Telegram - t.me/tax_gov_ua, Facebook - fb.com/TaxUkraine, YouTube - youtube.com/TaxUkraine.

Крім того, у нас теж є YouTube-канал  https://www.youtube.com/channel/UCzcW1e1XnPo_Qc6oV6XP3YQ.

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX» t.me/infoTAXbot та підписуйтесь на офіційні канали податкової служби, щоб не пропустити важливе!

Рекордний мільярд гривень отримали місцеві громади Донеччини від представників малого бізнесу

За 2020 рік підприємці, що обрали спрощену систему оподаткування обліку та звітності, перерахували до місцевих бюджетів 1018,7 млн грн єдиного податку.В порівнянні з минулорічними показниками загальна сума єдиного податку зросла на 51,4 млн гривень.

ГУ ДПС у Донецькій області нагадує, що для підприємців першої або другої груп ставка єдиного податку визначається у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, затвердженої на 01 січня поточного року. Таким чином, з 1 січня ставки єдиного податку для ФОП в 2020 році складають:

для І групи (10% від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб) – 227,0 грн на місяць;

для ІІ групи (20% від розміру мінімальної зарплати) – 1200 грн на місяць.

Податкова Донеччини нагадує корисні посилання на офіційні сторінки Державної податкової служби України: Telegram - t.me/tax_gov_ua, Facebook - fb.com/TaxUkraine, YouTube - youtube.com/TaxUkraine.

Крім того, у нас теж є YouTube-канал  https://www.youtube.com/channel/UCzcW1e1XnPo_Qc6oV6XP3YQ.

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX» t.me/infoTAXbot та підписуйтесь на офіційні канали податкової служби, щоб не пропустити важливе! 

У 2020 році до державної казни надійшло майже 9 мільярдів гривень єдиного внеску

За 12 місяців 2020 року працедавці Донецької області сплатили 8,9 млрд гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. У порівнянні з 2019 роком бюджет країни додатково отримав майже 330 млн гривень. Зокрема, тільки за останній місяць року сплачено 1,1 млрд гривень.

Податкова Донеччини нагадує, що з 01 січня 2021 року у зв`язку з прийняттям нової мінімальної зарплати (6000 грн) мінімальний місячний розмір єдиного соціального внеску складає 1320 гривень (6000 х 22%). Отже, мінімальна сума єдиного внеску у розрахунку на квартал у 2020 році становить 3960 гривень (1320 х 3 місяці), а максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на 2021 рік – 90 000 грн (6000 х 15).

Податкова Донеччини нагадує корисні посилання на офіційні сторінки Державної податкової служби України: Telegram - t.me/tax_gov_ua, Facebook - fb.com/TaxUkraine, YouTube - youtube.com/TaxUkraine.

Крім того, у нас теж є YouTube-канал  https://www.youtube.com/channel/UCzcW1e1XnPo_Qc6oV6XP3YQ.

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX» t.me/infoTAXbot та підписуйтесь на офіційні канали податкової служби, щоб не пропустити важливе! 

Більше мільярду гривень земельного податку та оренди сплачено у 2020 році платниками Донеччини

Плата за землю – це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Переважну частину надходжень цього податку у 2020 році отримано від юридичних осіб – власників землі та землекористувачів, які перерахували 972,3 млн грн земельного податку та орендної плати. Натомість, фізичні особи перерахували за землі Донеччини 183,8 млн гривень.

Загалом, власники та орендарі земельних ділянок Донецького регіону у 2020 році спрямували у розпорядження територіальних громад додатково більше 12 млн гривень. А в цілому сплачена за минулий рік сума податку перевищує 1,1 млрд гривень.

Податкова Донеччини нагадує корисні посилання на офіційні сторінки Державної податкової служби України: Telegram - t.me/tax_gov_ua, Facebook - fb.com/TaxUkraine, YouTube - youtube.com/TaxUkraine.

Крім того, у нас теж є YouTube-канал  https://www.youtube.com/channel/UCzcW1e1XnPo_Qc6oV6XP3YQ.

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX» t.me/infoTAXbot та підписуйтесь на офіційні канали податкової служби, щоб не пропустити важливе!

Податковою Донеччини за 2020 рік упереджено втрат бюджету на суму понад 18 млрд гривень

Управлінням боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДПС у Донецькій області за 2020 рік підготовлено для передачі до правоохоронних органів 119 матеріалів з ознаками кримінальних правопорушень.

Найбільших втрат бюджет зазнав від порушень за ознаками предикатних злочинів згідно з Кримінальним кодексом України, нагадаємо – це суспільно небезпечні протиправні діяння, що передували легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом. Під час проведення перевірок за цією статтею працівниками управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ ДПС у Донецькій області виявлено 124 порушення із  загальною сумою встановлених збитків 18,5 млрд гривень.

Крім того, під особливий контроль спеціалістів цього підрозділу підпадають і  правопорушення у сфері державних закупівель – за 2020 рік складено 20 матеріалів на суму майже 797 млн гривень.

Усі матеріали по проведеним перевіркам передані до правоохоронних органів для прийняття рішення згідно з Кримінальним кодексом України, у тому числі: 22 передано до Національної поліції України, 5 – до СБУ, 25 – до органів прокуратури і 67 – до оперативних та слідчих підрозділів ГУ ДФС у Донецькій області.

На теперішній час за результатами розгляду зазначених матеріалів внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань правоохоронними органами відомості щодо 20 кримінальних правопорушень та 85 матеріалів було приєднано до кримінальних проваджень.

Податкова Донеччини нагадує корисні посилання на офіційні сторінки Державної податкової служби України: Telegram - t.me/tax_gov_ua, Facebook - fb.com/TaxUkraine, YouTube - youtube.com/TaxUkraine.

Крім того, у нас теж є YouTube-канал  https://www.youtube.com/channel/UCzcW1e1XnPo_Qc6oV6XP3YQ.

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно за допомогою сервісу «InfoTAX» t.me/infoTAXbot та підписуйтесь на офіційні канали податкової служби, щоб не пропустити важливе! 

Податкова служба Донеччини інформує!

До уваги платників ЄСВ! ГУ ДПС у Донецькій області повідомляє, що строк списання недоїмки ФОП, які не здійснюють діяльність, за період 2017-2020 роки подовжено. Термін подання заяви – до 01.03.2021. Не зволікайте!

До уваги платників податків - фізичних осіб! ГУ ДПС у Донецькій області повідомляє, що податковий борг (крім ЄСВ), що обліковувався станом на 1 грудня 2020 року і не перевищує 6800 гривень, може бути відстрочений до 29 грудня 2021 року. Не зволікайте! Заяву про відстрочення у довільній формі можна подати до органу ДПС вже зараз!

Декларуємо доходи за 2020 рік!

Задекларувати свої доходи це – конституційне зобов’язання та громадянський обов’язок кожного громадянина України. Декларування доходів – ознака цивілізованого суспільства, високої правосвідомості громадян.

Бахмутські податківці нагадують, що декларація про майновий стан і доходи подається за місцем своєї податкової адреси в один із способів:

  • особисто платником податку або уповноваженою особою;

  • надсилається поштою;

  • засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Для зручності платників та спрощення процедури декларування доходів громадянами, на офіційному вебпорталі ДПС в Електронному кабінеті у розділі «ЕК для громадян» працює електронний сервіс «Декларація про майновий стан і доходи». За допомогою цього сервісу можна заповнити декларацію та надіслати її до контролюючого органу.

Обов’язковому декларуванню підлягають:

  • доходи, з яких при нарахуванні чи виплаті не утримувався податок на доходи фізичних осіб;

  • доходи від осіб, які не є податковими агентами (зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення тощо);

  • іноземні доходи; 

  • інші доходи, декларування яких передбачено законодавством.

Граничні строки подання декларації за 2020 рік:

  • для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, останній день – 09.02.2021;

  • для громадян, які відповідно до норм розділу IV Податкового кодексу зобов’язані подавати декларацію, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, останній день – 30.04.2021;

  • для фізичних осіб, які декларують право на податкову знижку, останній день – 31.12.2021.

Е- повернення – новий сервіс електронного кабінету ДПС

Головне управління ДПС у Донецькій області  інформує, що для спрощення процедури повернення помилково та/або надміру сплачених платежів діє сервіс «Е- повернення». Платники податків мають змогу у режимі 24/7, дистанційно подати заяву на повернення коштів через Електронний кабінет в «три кліки».

Режим «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету забезпечує можливість створення платниками податкової, фінансової, статистичної звітності, звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема «Заяви про повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов’язань та пенi» (J/F 1302001) (далі – Заява), і подання її до контролюючих органів.  

При створенні Заяви в режимі «Введення звітності» платник самостійно встановлює фільтр за параметрами: «рік», «період», «тип форми», зокрема «J(F)13 Запити». З переліку запитів обирає необхідну форму Заяви («J/F 1302001»), а потім відповідний територіальний орган ДФС: «регіон», «район» (за замовчуванням встановлено орган ДПС за місцем основної реєстрації).  

У запропонованій формі Заяви необхідно заповнити відповідні поля електронного документу, підписати та надіслати, при цьому реєстраційні дані платника податків заповнюються автоматично. 

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету. Для цього платник у вкладці «Додатки» обирає опцію «Додати» документ довільного формату (F/J 1360102) та заповнює обов’язкові поля форми.  

Крім цього, режим «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету», який є прямим посиланням на підмножину звітів режиму «Введення звітності», а саме тип форм «Запити», та надає можливість створення найбільш популярних заяв і запитів, в тому числі зазначеного документа.

Разом з тим повідомляємо, що вкладка «Вхідні» режиму «Вхідні/вихідні документи» надає доступ до квитанцій щодо приймання та обробки податкової звітності, інформаційних повідомлень, кореспонденції тощо, надісланої користувачу електронного кабінету. Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60 «Про затвердження Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені» заява про повернення помилково та/або надмiру сплачених сум грошових зобов’язань та пенi подається платником до територіального органу ДПС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми.

Нагадуємо! Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.taх.gov.ua, а також через офіційний вебпортал ДПС. 

Вхід до приватної частини (особистого кабінету) Електронного кабінету здійснюється після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого акредитованого центру сертифікації ключів – кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації - id.gov.ua  (MobileID та BankID).

Платники Донеччини оцінили переваги онлайн сервісів

Протягом 2020 року до податкової служби Донеччини платниками області надано понад 950 тисяч декларацій, звітів, розрахунків, як в паперовому, так і в електронному вигляді. При цьому із року в рік все більше платників Донеччини обирають подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку. Так, у 2020 році вже 88% документів звітності надійшло засобами електронних сервісів, в тому числі через Електронний кабінет платника, проти 84% у 2019 році.

Найбільше звітів в електронному вигляді надається юридичними особами – 94%, фізичними особами-підприємцями – 87%, особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність – 79 відсотків.

ГУ ДПС у Донецькій області повідомляє, що юридичні особи, самозайняті особи, податкові агенти, контролюючі органи, органи державної влади, місцевого самоврядування набувають статусу суб’єкта електронного документообігу з дати приєднання до договору про визнання електронних документів.

Приєднання до Договору здійснюється шляхом надсилання до контролюючого органу першого будь-якого електронного документа у встановленому форматі (стандарті) з дотриманням вимог законодавства. Підтвердженням про приєднання до Договору є отримання відповідної квитанції про прийняття контролюючим органом такого документа.

Фізичні особи, які не є самозайнятими особами, автоматично вважаються суб’єктами електронного документообігу та мають право подавати електронні документи до контролюючих органів виключно з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Нагадаємо, що безкоштовним сервісом Державної податкової служби «Електронний кабінет» (http://cabinet.tax.gov.ua) можна скористатись цілодобово, як з персональних комп’ютерів, так і зі смартпристроїв.

Крім того, зручне спілкування з податковою службою через Електронний кабінет виключає особистий контакт та запобігає поширенню небезпечного COVID-19.

Доступ до приватної частини Електронного кабінету – після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням кваліфікованого електронного підпису будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг або через Інтегровану систему електронної ідентифікації «Дія» - id.gov.ua (MobileID та BankID).

Податкова служба впевнено крокує шляхом загальної діджиталізації податкових сервісів, тому запрошуємо усіх платників податків приєднатися до зручностей онлайн послуг та відчути переваги дистанційної форми взаємодії з органами ДПС.

Податкова Донеччини нагадує корисні посилання на офіційні сторінки Державної податкової служби України: Telegram - t.me/tax_gov_ua, Facebook - fb.com/TaxUkraine, YouTube - youtube.com/TaxUkraine.

Крім того, у нас теж є YouTube-канал  https://www.youtube.com/channel/UCzcW1e1XnPo_Qc6oV6XP3YQ.

Спілкуйтеся з Податковою службою дистанційно і безпечно за допомогою сервісу «InfoTAX» t.me/infoTAXbot та підписуйтесь на офіційні канали податкової служби, щоб не пропустити важливе!

Як перевірити онлайн свої податкові платежі

Перевірити, чи всі розрахунки з бюджетом зроблені вчасно та в повному обсязі суб’єкти господарювання можуть в Електронному кабінеті платника. Для цього треба зайти у меню «Стан розрахунків з бюджетом» та зробити Запит про отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС. Надсилається він за формою «F/J1300204» через меню «Заяви, запити для отримання інформації» приватної частини Електронного кабінету.

Відповідь на Запит платнику податків надсилається через Електронний кабінет не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня його отримання у вигляді витягу з інформаційної системи органів ДПС щодо стану розрахунків платника з бюджетом та цільовими фондами за формою «F/J1400204».

Якщо за результатами звірки платник виявив надмірно чи помилково сплачені податки, він може через Електронний кабінет надіслати заяву про повернення помилково/або надміру сплачених сум грошових зобов’язань та пені за формою J/F 1302001. До заяви треба додати копію платіжного документа, який надсилається як документ довільного формату (форма F/J 1360102). Така заява про повернення сплачених сум грошових зобов’язань подається платником до територіального органу ДПС за місцем обліку сплаченого грошового зобов’язання.

Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання та пені (крім єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування) є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково або надміру сплаченої суми.

Нагадуємо, робота у приватній частині Електронного кабінету здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчихпослуг. Вхід до Електронного кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.tax.gov.ua, а також через спеціальний банер на офіційному вебпорталі ДПС www.tax.gov.ua.

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/.

Що потрібно знати про типи програмних РРО

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує суб’єктів господарювання, що з метою заповнення розділу 4 «Дані щодо ПРРО» заяви про реєстрацію програмних реєстраторів розрахункових операцій за ф. № 1-ПРРО (далі – Заява за ф. № 1-ПРРО), поняття тип програмного реєстратора розрахункових операцій (далі – ПРРО) означає:

- тип ПРРО «стаціонарний» означає, що такий програмний РРО встановлений на конкретну господарську одиницю та використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО;

- тип ПРРО «пересувний» означає, що такий програмний РРО зареєстрований на конкретну господарську одиницю (наприклад автомобіль), але може використовуватися на всій території України на такій господарській одиниці;

- тип ПРРО «каса самообслуговування» означає, що такий програмний РРО встановлений на конкретну господарську одиницю та використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО, при цьому його застосування не передбачає залучення касира (наприклад платіжний термінал);

- тип ПРРО «інтернет торгівля» означає, що такий програмний РРО встановлений на конкретну господарську одиницю і використовується за адресою, зазначеною в реєстраційній Заяві за ф. № 1-ПРРО, та при його застосуванні можливе залучення касира (інтернет-магазин (сайт).

Нагадуємо, що суб’єкти господарювання можуть зареєструвати  програмний РРО, скориставшись безкоштовним програмним рішенням, яке розміщено на веб-сайті ДПС України у банері «Програмні РРО».

До уваги юридичних осіб - платників податку на нерухоме майно!

Бахмутський відділ податків і зборів з юридичних осіб та проведення камеральних перевірок Головного управління ДПС у Донецькій області нагадує, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Відповідно до норм п.266.2 ст.266 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. 

Об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які не єоб’єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено пп.266.2.2 п.266.2 ст.266 ПКУ.

Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. Ставки податку та пільги встановлюють органи місцевого самоврядування  на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Ставка податку не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. Для 2021 року (6000*1,5%) максимальна ставка становить 90 грн за 1 кв.м бази оподаткування.

Платники податку - юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року, тобто граничний термін-19.02.2021 року, подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.

Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою - платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Також нагадуємо,що податкове зобов’язання за звітний рік з податку сплачуєтьсяюридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.




До уваги платників податку на прибуток! подання податкової звітності за 2020 рік.

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» від 16.01.2020 року №466-ІХ внесено зміни до п. 46.2 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) стосовно подання платниками податкової звітності.

Платники податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до статті 14 Закону України від 16.07.1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», із змінами і доповненнями (далі – Закон № 996-XIV), зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом)подають разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітністьу порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу. 

Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону№ 996-XIV зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом,подають разом з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати),складені до перевірки фінансової звітності аудитором. Ці звіти подаються платниками податку за формою, визначеною згідно з Законом №996-XIV, у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог ст. 137 Кодексу.

Платники податку на прибуток подають декларацію з податку на прибуток підприємства за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 20 жовтня 2015 року № 897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.04.2017 № 467(ідентифікатор формиJ0100118).

Фінансова звітність або Звіт про фінансовий стан (баланс) та Звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (Звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзацу першого та другого п.46.2 Кодексу, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку) та її невід'ємною частиною.

Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону № 996-XIV зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом,подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність,передбачена п.120.1 Кодексу, для подання податкових декларацій (розрахунків).

Для частини чистого прибутку (доходу) податковими (звітними) періодами є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Для господарських товариств, корпоративні права яких частково належать державі, та господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, що не прийняли рішення про нарахування дивідендівдо 01 травня року, який настає за звітним, податковим (звітним) періодом є календарний рік.

Порядок відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року №138, із змінами і доповненнями.

При цьому, розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю у строки, передбачені ст.49 Кодексу.

Платники частини чистого прибутку (доходу) та/або дивідендів на державну частку, визначені Законом України «Про управління об'єктами державної власності», подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України16.05.2011 № 285 (ідентифікатор формиJ0108207), та фінансову звітність.

Платники податку на прибуток - виробники сільгосппродукції, які обрали річний податковий (звітний) період відповідно до пп.137.4.1 Кодексу,складають та подають з відповідною податковою декларацією фінансову звітність за перше півріччя минулого звітного року, за минулий звітний рік та за перше півріччя поточного звітного року.

Неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені п.133.4 Кодексу, у т. ч. і профспілки, їх об'єднання та організації профспілок, утворені у порядку, визначеному законом, тобто тільки включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій,подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 17 червня 2016 року № 553 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28 квітня 2017 року № 469)(ідентифікатор формиJ0101911), та річну фінансову звітність.

Податкові декларації, крім випадків, передбачених Кодексом, подаються за базовий звітний податковий) період, що дорівнює, зокрема календарному року, крім випадків, передбачених пп.49.18.4 та 49.18.5 п. 49.18 ст.49 Кодексу - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (пп. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).

Отже, професійні спілки, їх об'єднання та організації профспілок, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, починаючи зі звітного (податкового) періоду - 2020 рік подають Звіт та річну фінансову звітність протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Податкова служба Донеччини інформує

До уваги неприбуткових організацій!

Де на офіціальному вебпорталі ДПС можна ознайомитись з Реєстром неприбуткових установ та організацій ?

З Реєстром неприбуткових установ та організацій можна ознайомитись у відкритій та приватній частинах Електронного кабінету, розміщеного на офіційному вебпорталі ДПС (https:// cabinet.tax.gov.ua).

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру визначений постановою КМУ від 13 липня 2016 року №440 «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» зі змінами та доповненнями.

Які зміни внесені до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій з 01.01.2021року?

З 01.01.2021року до Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, затвердженого ПКМУ від 13.07.2016 року №440, внесені зміни, які затверджено ПКМУ від 16 грудня 2020року №1270, а саме:

Постановою №1270, зокрема, внесено зміни до пункту 121 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13 липня 2016 року №440 зі змінами (далі - Порядок) визначено форми витягу з Реєстру (додаток 4 до Порядку) та повідомлення про відсутність відомостей про платника у Реєстрі (додаток 5 до Порядку).

Відповідно до пункту 121 Порядку неприбуткова організація може звернутися до контролюючого органу із запитом про отримання витягу з Реєстру.

Запит про отримання витягу з Реєстру подається особисто представником неприбуткової організації чи уповноваженою на це особою або надсилається поштою контролюючому органу за основним місцем обліку неприбуткової організації за формою згідно з додатком 3 до Порядку. Усі розділи запиту підлягають заповненню.

У запиті зазначається код згідно з ЄДРПОУ неприбуткової організації, який є критерієм пошуку відомостей у Реєстрі.

Запит обов'язково повинен бути підписаний керівником або особою, що має право підпису документів неприбуткової організації, із зазначенням дати.

За запитом неприбуткової організації контролюючий орган надає їй безоплатно протягом трьох робочих днів ,що настають за днем отримання такого запиту, витяг з Реєстру за формою згідно з Додатком 4 до Порядку, який містить відомості про неприбуткову організацію, визначені у пункті 11 Порядку, або повідомлення про відсутність відомостей у Реєстрі за формою згідно з Додатком 5 до Порядку.

Витяг з Реєстру або повідомлення про відсутність відомостей у Реєстрі особисто вручається платнику (його представнику) або надсилається поштою  за податковою адресою.

Чи передбачено у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації відображення всіх сум доходів та витрат, визначених за правилами бухгалтерського обліку?

Дані, наведені у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі Звіт), грунтуються на даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності, тому всі суми доходів та витрат сформовані за правилами бухгалтерського обліку мають бути відображені у Звіті. Тобто, суми доходів та витрат, які не відображені у рядках 1.1-1.10 та 2.1-2.5 Звіту, відображаються у рядках 1.11 "інші доходи" та 2.6 "інші видатки (витрати)" Звіту.

Як здійснюється виправлення помилок у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації .

При самостійному виправлення помилок, допущений у частині І Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (далі-Звіт), в уточнюючому Звіті та у додатку ВП до Звіту (далі - додаток ВП), який подається у складі Звіту (звітного або звітного нового) зазначаються правильні показники з урахуванням уточнень без заповнення частини "Виправлення помилок" Звіту та таблиці 2 "Результати виправлення помилок" додатка ВП оскільки у частині І Звіту відображаються доходи та видатки (витрати) неприбуткової організації, які не призводять до визначення податкового зобов'язання.

Якщо здійснюється виправлення помилок, допущених при заповненні  частини ІІ Звіту, то у частині ІІ уточнюючого Звіту зазначаються правильні показники з урахуванням уточнень, а у рядках 07-10 частини "Виправлення помилок" Звіту - суми уточнень податкових зобов'язань та суми нарахованого штрафу і пені, які розраховуються шляхом порівняння показників уточнюючого Звіту та Звіту, який уточнюється. Зокрема, у рядку 07 зазначається збільшення (зменшення) податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду.

У разі виправлення помилок шляхом подання уточнюючого Звіту додаток ВП не заповнюється.

Якщо виправлення помилок, допущених при заповненні частини ІІ Звіту, здійснюється у звітному (звітному новому) Звіті за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено помилки, то в додатку ВП відображаються правильні показники за податковий період, який уточнюється, та порівнюючи їх з відповідними рядками Звіту, що уточнюється, визначається сума збільшення (зменшення) податкового зобов'язання з податку на прибуток, сума пені та штрафу (рядки 07-09 таблиці 2 "Результати виправлення помилок" додатка ВП). Сума збільшення (зменшення) податкового зобов'язання, пені та штрафу з додатка ВП переноситься до частини "Виправлення помилок" (рядки-07-09) Звіту.

Водночас у разі необхідності уточнення показників, які відображаються у частині І Звіту, неприбутковою організацією може бути поданий Звіт з позначкою "звітний новий", навіть якщо це не призводить до визначення податкових зобов'язань.

Які наслідки порушення неприбутковою організацією вимог (використання доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання тощо) відповідно до п.133.4 ст.133 ПКУ?

У разі недоотримання неприбутковою організацією вимог, визначених у п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), а для релігійних організацій - вимог, визначених абзацом другим п.п.133.4.1 і п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПКУ, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов'язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у поряду, встановленому для платників податку на прибуток.

З наступного податкового (звітного) періоду така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ ПКУ для платників податку на прибуток.

Встановлення контролюючим органом відповідно до норм ПКУ факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших ніж передбачених п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПКУ, є підставою для виключення такої організації з Реєстру і нарахування податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм ПКУ. Податкові зобов'язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.

До уваги юридичних осіб – плата за землю!

Бахмутські податківці нагадують, що відповідно до ст.269 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі Кодекс) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі. Об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності. Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом Кодексу.

Нагадуємо, що рішення щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування, ОТГ до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб'єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Статтею 282 Кодексу визначено пільги щодо сплати податку для юридичних осіб. Норми ст. 283 Кодексу визначено земельні ділянки, які не підлягають оподаткуванню земельним податком.

Податковим періодом для плати за землю є календарний рік, який починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Платники плати за землю-юридичні особи самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 – 287 Кодексу.

Шановні платники, нагадуємо, що декларації необхідно надати до 20 лютого, сплату здійснювати щомісячно до 30 числа. Плата за землю стовідсотково надходить до бюджетів органів місцевого самоврядування, тому сплачуючи ці податки ви наповнюєте бюджети місцевих громад.

        У разі виникнення питань можна звертатися за телефоном (0627)-44-60-07.

Податкова служба Донеччини інформує

Відомості про доходи – просто і зручно

Цифрова трансформація Державної податкової служби триває. Для спрощення та зручності спілкування громадян з органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, банками, іншими установами та організаціями ДПС запроваджено новий е-сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді, засвідчених кваліфікованою електронною печаткою ДПС».

Для отримання відомостей про доходи не потрібно звертатись до органів ДПС. Достатньо за допомогою засобів Електронного кабінету (https://cabinet.tax.gov.ua) подати запит та отримати відповідь «Відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків», засвідчену кваліфікованою електронною печаткою ДПС.

Електронний документ, засвідчений  кваліфікованою електронною печаткою ДПС, є аналогом документа, виданого контролюючим органом у паперовій формі.

Перевірити правовий статус підпису можна на офіційному вебсайті центрального засвідчувального органу в розділі «Довірчі послуги» → «Перевірити підпис» за посиланням https://czo.gov.ua/verify. Одержувач електронного документа отримує можливість ідентифікувати підписувача такого документа та перевірити його цілісність.

Довідково повідомляємо, що в рамках нового е-сервісу також надано можливість отримати особою інформацію про свої доходи за період, починаючи з І кварталу 1998 року за будь-які п’ять років (з розбивкою поквартально).

Декларування 2021: право на податкову знижку

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що внесеними у 2020 році змінами до Податкового кодексу України розширено перелік витрат з метою отримання податкової знижки. Так, до витрат платника податків, понесених з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19, включається сума коштів або вартість товарів, які добровільно перераховані (передані) як благодійність відповідним організаціям та/або органам виконавчої влади, закладам охорони здоров'я, тощо.

Нагадуємо, скористатись правом на податкову знижку можуть платники, які протягом 2020 року:

– сплачували проценти за іпотечним кредитом;

– перераховували благодійні внески неприбутковим організаціям;

– сплачували кошти за навчання себе або своїх дітей;

– страхували себе та свою родину;

– сплачували кошти за переобладнання транспортного засобу на альтернативні види палива;

– здійснювали оплату допоміжних репродуктивних технологій та оплату вартості державних послуг при усиновленні дитини, включаючи сплату державного мита;

– сплачували кошти на будівництво (придбання) доступного житла, у тому числі на погашення пільгового іпотечного кредиту;

- сплачували кошти за оренду житла громадяни, які мають статус внутрішньо переміщеної особи.

Звертаємо увагу, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на податкову знижку, таке право на наступні роки не переноситься.

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/

Штрафні санкції на період карантину!

Бахмутські податківці нагадують, що відповідно Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, з урахуванням внесених змін, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:

  • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;

  • відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

  • порушення вимог законодавства в частині:

обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;

цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;

обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;

здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;

порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Крім того, протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Акцизний податок: особливості подання звітності

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено обов'язок платників податків подавати до контролюючих органів декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

При цьому платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 ПКУ).

Платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 прим. 1 ст. 49 ПКУ).

Відповідно п.2 розділу ІІІ «Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», затвердженого Наказом Міністерством фінансів України від 23.01.2015 №14, декларація за звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, подається платником щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, має перебувати на обліку та подавати Декларацію до контролюючих органів за місцезнаходженням пунктів продажу товарів.

Неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірах, передбачених цією статтею, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання (п. 120.1 ст. 120 ПКУ).

Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» передбачає закріплення акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (алкогольних напоїв, тютюнових вироби та рідини, що використовуються в електроних сигаретах) за бюджетами міст, селищ, сіл та об’єднаних територіальних громад. Органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють ставку акцизного податку в межах 5% від мінімальної реалізації.

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/

Бахмутська державна податкова інспекція Головного управління ДПС у Донецькій області просить розмістити інформацію наступного змісту:

До уваги платників єдиного податку! Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що Закон України від 06 липня 1995 року No 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та програмних РРО (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

з 01 січня 2021 року до 01 січня 2022 року РРО та/або ПPPO не застосовуються платниками єдиного податку другої – четвертої груп (фізичними особами – підприємцями), обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує обсягу доходу, що не перевищує 220 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють: - реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; - реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послугу сфері охорони здоров'я;

- реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/ або на сайті Головного управління ДПС у Донецькій області: www.dn.tax.goyua.

Використання РРО/ПРРО: створення контрольних стрічок та термін їх зберігання

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що статтею 2 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265) визначено, що контрольна стрічка – це:

– копії розрахункових документів послідовно сформованих реєстратором розрахункових операцій, що надруковані або створені в електронній формі таким РРО, а також копії фіскальних звітних чеків у разі створення контрольної стрічки в електронній формі;

– електронні копії розрахункових документів, а також електронні копії фіскальних звітних чеків, які сформовані послідовно із додаванням у кожен наступний розрахунковий документ або фіскальний звітний чек хешу попереднього розрахункового документа або фіскального звітного чека та зберігаються в електронній формі програмним РРО під час його роботи на період відсутності зв’язку між ПРРО та фіскальним сервером контролюючого органу (в режимі офлайн) до моменту передачі розрахункових документів або фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.

Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій, програмних реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057.

Відповідно до п. 10 ст. 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані створювати контрольні стрічки у паперовій та/або електронній формі і забезпечувати їх зберігання:

– на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) – протягом трьох років;

– на ПРРО у разі здійснення розрахункових операцій у режимі офлайн відповідно до Закону № 265 – до моменту передачі електронних розрахункових документів, електронних фіскальних звітів, електронних фіскальних звітних чеків до фіскального сервера контролюючого органу.

Статтею 13 Закону № 265 передбачено, що вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в РРО та модемів для передачі даних, а також у ПРРО встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, згідно з технологією, розробленою Національним банком України, або з використанням кваліфікованого електронного підпису та/або печатки, кваліфікованої електронної позначки часу з дотриманням вимог Закону України від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» та/або інших дозволених в Україні засобів захисту інформації, передбачених законодавством.

У разі якщо контрольну стрічку не надруковано або не створено в електронній формі на РРО або виявлено спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про які міститься на такій контрольній стрічці, до суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 5 ст. 17 Закону № 265).

Дізнавайтеся про всі новації податкового законодавства на офіційній сторінці ГУ ДПС у Донецькій області у мережі Facebook за посиланням: www.facebook.com/tax.donetsk/.

Застосування РРО/ ПРРО: платниками єдиного податку - ФОП перевищено дохід 1 млн гривень

Головне управління ДПС у Донецькій області нагадує, що відповідно до п. 296.10 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) РРО та/або ПРРО не застосовуються платниками єдиного податку першої групи. Якщо обсяг доходу за 2020 рік фізичними особами – підприємцями платниками єдиного податку другої – четвертої груп перевищив 1000000 грн, то такі платники мають застосовувати РРО та/або програмні РРО (далі – ПРРО) при здійсненні готівкових розрахунків у обов`язковому порядку.

Норма, передбачена п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» ПКУ, щодо можливості незастосування РРО фізичними особами – підприємцями платниками єдиного податку другої – четвертої груп у разі не перевищення ними обсягу доходу 1000000 грн протягом календарного року, має визначений період часу, а саме до 01.01.2021.

Відповідно до Закону України від 01 грудня 2020 року № 1017-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо лібералізації застосування реєстраторів розрахункових операцій платниками єдиного податку та скасування механізму компенсації покупцям (споживачам) за скаргами щодо порушення встановленого порядку проведення розрахункових операцій частини суми застосованих штрафних санкцій» у п. 61 підрозд. 10 розд. XX «Інші перехідні положення» внесено зміни, згідно яких з 01 січня 2021 року не застосовують РРО ФОП на єдиному податку другої – четвертої груп, обсяг доходу яких не перевищує 220 розмірів мінімальних заробітних плат, встановлених на 2021 рік (1320000 гривень).

Враховуючи зазначене, якщо ФОП на єдиному податку 2 – 4 груп у четвертому кварталі 2020 року досягнуто перевищення обсягу доходу 1000000 грн, але не перевищено 1320000 грн, то такі платники з 01 січня 2021 року мають застосовувати РРО або ПРРО при здійсненні готівкових розрахунків.

Затверджено форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку

16 березня 2021 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку» (далі - Наказ № 4), згідно з яким втратив чинність, зокрема, наказ Державної податкової адміністрації України від 16.05.2011 № 285 «Про затвердження форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями».

Форму Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку (далі - Розрахунок) затверджено відповідно до пункту 46.2 статті 46 розділу II Податкового кодексу України.

Зокрема, для господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави та господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави яких становить 100%, базовим звітним періодом для подання такого Розрахунку - календарний рік.

Розрахунок складається наростаючим підсумком та подається до контролюючих органів разом з фінансовою звітністю, яка є додатком до Розрахунку та його невід'ємною частиною.

Набрали чинності накази Міністерства фінансів України

19 березня 2021 року набрали чинності накази Міністерства фінансів України від:

31.12.2020 № 839 «Про затвердження форми та Порядку складання Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній» (далі - Наказ № 839).

Повідомлення про участь у міжнародній групі компаній (далі - Повідомлення) подається платниками податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, визначені п. 39.2 ст. 39 Податкового кодексу України, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» зі змінами та доповненнями.

Повідомлення подається до 01 жовтня року, що настає за звітним. Якщо останній день строку подання Повідомлення припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем;

  1. № 841 «Про внесення змін до форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції», згідно з яким форму Звіту про контрольовані операції та порядок його складання, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 18.01.2016 № 8 (далі - Наказ № 8), приведено у відповідність до положень Податкового кодексу України, зокрема, щодо:

  • визначення терміну «пов'язані особи» (для цілей трансфертного ціноутворення), яким, зокрема, збільшено поріг пов'язаності з 20 до 25 відсотків та запроваджено нову категорію пов'язаних осіб - «утворення без статусу юридичної особи»;

  • особливостей застосування методів трансфертного ціноутворення для контрольованих операцій з сировинними товарами та використання переліку джерел інформації для отримання котирувальних цін для таких товарів;

  • зазначення платниками податків використаних джерел інформації для виконання вимог щодо обґрунтування в документації з трансфертного ціноутворення відповідності умов контрольованих операцій принципу «витягнутої руки»;

  1. № 62 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів» (далі - Наказ № 62), згідно з яким внесені зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 (далі - Порядок № 1588), зокрема, передбачено з метою постановки на податковий облік нерезидетів (іноземних юридичних компаній, організацій) подання до контролюючих органів Заяви нерезидента (для іноземної юридичної компанії, організації або її відокремленого підрозділу) за формою № 1-ОПН (додаток 6 до Порядку № 1588).

При цьому Заява про реєстрацію постійного представництва нерезидента в Україні як платника податку на прибуток за формою № 1-РПП втратила чинність.

Водночас, пунктом 2 Наказу № 62 встановлено, що нерезиденти (іноземні юридичні компанії, організації), які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, у тому числі постійні представництва, та на дату набрання чинності Наказом № 62 не перебувають на обліку в контролюючих органах, зобов'язані протягом двох місяців з дати набрання чинності зазначеним наказом подати до контролюючх органів для постановки їх на облік документи, визначені пунктами 4.2, 4.4 розділу IV Порядку № 1588.

Головне управління ДПС у Донецькій області інформує, що ДПС України працює над імплементацією Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання детiнiзацiї доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету». 

Нормами закону, який вже набрав чинності, передбачена можливість цивілізованої легалізації активів, що були приховані від оподаткування. Так, громадяни, які мають розміщені на території України та/або за її межами активи, що належать їм на правах власності та з яких, відповідно до вимог законодавства та/або міжнародних договорів, не були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки і збори, мають право подати одноразову добровільну декларацію. 

Одноразове добровільне декларування відбуватиметься з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року. Саме протягом цього періоду громадяни зможуть подати добровільну декларацію до Державної податкової служби України. 

Задекларувавши активи, декларант повинен буде сплатити збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування, розмір якого значно менше ніж встановлений законодавством податок на доходи фізичних осіб. Загальна ставка одноразового збору — 5%, для закордонних активів – 9%, для активів у вигляді облігацій внутрішньої державної позики – 2,5%. 

Крім того, на сьогодні опрацьовується питання щодо внесення змін до програмного забезпечення для можливості прийняття та опрацювання одноразових (спеціальних) добровільних декларацій в електронному вигляді з 01 вересня 2021 року. 

Подача одноразової (спеціальної) добровільної декларації є правом, а не обов'язком фізичної особи. Декларант звільняється від кримінальної, адміністрати