Ринок нелегальних азартних ігор в Україні в кілька разів перевищує обсяги легальних гральних закладів. Через недостатній контроль український бюджет щороку втрачає величезну суму в 12 мільярдів гривень.
З таким повідомленням виступив Артем Шило, який обіймає посаду голови економічної контррозвідки СБУ. За основу він узяв уже добре проаналізовані дані за позаминулий 2022 рік, коли податківці зафіксували 730 мільйонів гривень податків і ще 1,2 мільярда гривень за ліцензійні збори.
Це, як зазначив експерт, є краплею в морі, адже реальний обсяг ринку азартних ігор в Україні наближається до двохсот мільярдів гривень на рік. Таким чином до скарбниці країни доходить близько 1% від цієї величезної суми, що свідчить про великі недоробки наглядових органів.
Причини таких невеликих зборів полягають у тому, що лише мала частина операторів азартних ігор і ставок на спорт, які працюють на ринку України, ведуть свою діяльність за ліцензією, а решта вважають за краще працювати за "сірими" і "чорними" схемами. Так, легальними наразі є лише три букмекери і 16 операторів азартних ігор. Раніше це число було більшим, проте нещодавно 4 ліцензії у великих операторів було відкликано.
Озвучені дані накладаються на представлені КРАІЛ відомості, згідно з якими в країні працює майже 1800 сайтів з азартними іграми, півсотні сайтів з нелегальними лотереями. Ба більше, у різних регіонах країни діє понад шість сотень гральних закладів, хоча це число в реальності може бути вищим.
Усі ці численні гральні заклади не платять податки, а багато хто і зовсім виводить гроші за межі країни. В умовах воюючої України, яка в такій непростій ситуації і з напівзруйнованою економікою гостро потребує грошей, такий відтік фінансів є неприпустимим і має бути максимально швидко перекритий.
Що кажуть експерти
Фахівці з Ukrainian Gambling Council провели дослідження ринку і змогли встановити, що легально в країні працюють тільки 30% гральних закладів, тоді як 70% робить це нелегально, не маючи ліцензій на роботу.
Серед легальних брендів можна виділити Megapari, 1win або Parimatch. Також українські користувачі можуть завантажити Pin-Up для iphone, щоб грати в легальні азартні ігри через свої мобільні гаджети.
Блокувати роботу цих нелегальних гральних закладів доволі складно, оскільки РНБО (яка і займається такою діяльністю) ухвалює рішення досить нерозторопно. Не кажучи вже про те, що замість заблокованих сайтів дуже швидко з'являються нові, оскільки азартна індустрія активно використовує так звані "дзеркала".
Експерти також наголошують на тому, що частина гральних закладів, присутніх в Україні, належить росіянам, або працюють в інтересах РФ. Таким чином гроші та особисті дані українців не просто виводяться за межі країни, а й й йдуть на користь держави-агресора. І роботу таких гральних закладів (як тих, що функціонують онлайн, так і на наземних) необхідно блокувати насамперед.