Силові агрегати широко використовуються в різних сферах промисловості та виробництва. Для перетворення електричної енергії на механічну використовують асинхронні трифазні двигуни. Це прості в експлуатації, довговічні та доступні за ціною установки, які завжди працюють стабільно.
Майже 90% силових агрегатів, що встановлюються на будівельних, сільськогосподарських машинах, промислових станках, у побутовій техніці, є асинхронними. На великих об’єктах найчастіше використовують трифазні, розраховані на роботу в мережі зі змінним током 380/660 V.
З чого складається та як працює агрегат
Основними складовими силової установки є статор і ротор. Трифазний двигун має також додаткові елементи, що забезпечують його функціонування. Варто проаналізувати особливості кожного елементу:
- статор. Це деталь у вигляді циліндра, яку виготовляють із листової сталі. Всередині знаходиться осердя, оснащене пазами для обмотки, їхні осі розміщені на 120 градусів відносно одна одної;
- ротор короткозамкненого або фазного типу. Перший виглядає як осердя, оснащене алюмінієвими стрижнями, замкнутими торцевими кільцями. Фазний ротор виготовляють зі з’єднаної за способом «зірки» трифазної обмотки;
- для захисту від негативних факторів, стабільного обертання й постійного охолодження агрегата встановлюють додаткові деталі. Це кожух вентилятора, крильчатка, лапи, підшипники зі щитами, вал.
Трифазні двигуни працюють за дуже простим і зрозумілим принципом. Коли пристрій підключають до мережі, за допомогою ротора й статора утворюються магнітні поля. Частоти їхнього обертання різні, при цьому в ротора вона менша. За допомогою обмотки статора у провідниках утворюється рушійна електрична сила, завдяки якій вал починає рухатися.
Використання у промисловості
Для підключення до мережі 220 В краще використовувати не трифазний, а однофазний двигун. Якщо під’єднати силовий агрегат першого типу, він працюватиме, проте зі значно меншою потужністю. Для його запуску в такій ситуації доведеться задіяти фазозсувний ланцюг або механічно зрушити ротор. Трифазні моделі створені для підключення до 380/660 V, цього показника краще дотримуватися.
Перш ніж вибрати силовий агрегат, завжди звертають увагу на показники продуктивності та стабільність. Трифазні двигуни більше підходять для використання на великих промислових об’єктах, крім того, вони завжди показують високий ККД. Вони більш надійно захищені від негативних факторів завдяки корпусу з чавуну або алюмінію. Проте не варто використовувати їх у мережі 220 В, щоб уникнути втрати потужності.