Побутова техніка робить життя кращим та простішим. Зараз важко уявити кухню без холодильника. Вони є невіддільною частиною життя. Холодильною технікою користуються всі, починаючи від звичайної домогосподині до великих підприємств. 

Як предки зберігали продукти свіжими

Побутова техніка для охолодження постійно розвивається. Кожного року виробники демонструють нові моделі, що мають широку функціональність, від якої й залежать ціни на холодильники. Сучасні девайси пропонують безліч опцій, та мало хто знає, якими були найпростіші агрегати. Знайти відповідь на це питання можна в різних історичних фактах:

  1. На ранньому етапі розвитку суспільства всі харчові продукти добувалися за допомогою полювання, рибальства, чи збиральництва, їх відразу з’їдали. Коли предки перейшли до осілого способу життя, ситуація змінилася. Люди почали займатися рільництвом та скотарством, виникла необхідність запастися харчами. Щоб продукти можна було довше зберігати, їх маринували, солили й коптили. 
  2. У Середні віки почали використовувати охолодження. Їжу зберігали в підвалах, глибоко викопаних ямах і навіть у колодязях, тому що температура там була набагато нижчою, ніж у будинку. Для тримання харчів використовували дерев'яні та глиняні місткості.
  3. У Київській Русі всі продукти відносили до спеціального приміщення — «льодовика» — це погріб, який взимку заповнювали брилами замороженої води, що перекладалися соломою. Така конструкція давала можливість забезпечити свіжість продуктів навіть влітку. 

Історія винайдення холодильника

Пристрій для охолодження продуктів був винайдений у 1834 році американцем Джеймсом Харрісоном. Винахідник створив перший холодильник, який використовував компресор. Однак ця модель була непрактичною, коштувала надто дорого й тому не мала попиту. 

Німецький винахідник Карл фон Лінд у 1850 році створив холодильник, який використовував аміак як холодоагент. Він був набагато ефективнішим, ніж пристрій Харрісона, тому завоював прихильність користувачів. 

У 1913 році французький інженер Марсель Аудіффрен сконструював перший домашній холодильний пристрій, який був доступний для масового виробництва. Основна перевага цієї моделі — компресор та холодоагент були безпечними для людини.

Розвиток холодильників

Упродовж наступних десятиліть винахідники активно працювали над удосконаленням техніки:

  • 1927 рік — створено перший електричний холодильник для масового виробництва;
  • 1950-ті — спроєктовано та випущено моделі з морозильними камерами;
  • 1970-ті роки — виготовлено холодильники з функцією автоматичного розморожування;
  • початок 2000-х — створення «розумних» моделей, оснащених системою контролю вологості.

З появою нових технологій холодильники й надалі активно розвиваються та змінюються, завдяки чому мають велику вагу у повсякденному житті.