16 тиждень вагітності – час відносного спокою, адже за минулими місяцями гестації, коли відбувалися серйозні гормональні зміни, і ви, ймовірно, почувалися погано. У другому триместрі мати може насолоджуватися своїм станом, а дитина продовжує впевнено рости.

Що відбувається з майбутньою мамою

На 16-му тижні жінка зазвичай почувається дуже добре: настрій покращується, апетит підвищується, сон нормалізується. Живіт помітно округляється, і від оточуючих вже не приховати свого становища. Деякі можуть відчути перші ворушіння малюка, якщо вагітність не перша.

Зміни матки

Зараз вона вже досить велика, розташовується на 7-8 см нижче за пупок. Цю відстань вимірює гінеколог під час планового візиту. Вона дає змогу оцінити відповідність темпів розвитку термінам виношування.

Іноді на 16-му тижні вагітна може скаржитися на те, що живіт ніби каміння. Таке відчуття пов'язане із тонусом матки. Він може бути фізіологічним: виникає після навантаження або стресу, зникає після відпочинку та розслаблення. Але якщо тонус тривалий і супроводжується кров'яними виділеннями, необхідно лікування в умовах стаціонару.

Стан шкіри

Пігментні плями часто виникають під час вагітності під впливом гормональних змін. Хвилюватися і боротися з ними немає сенсу: вони зникнуть самі після пологів.

Зі зростанням живота ви почнете помічати, як свербить шкіра в цій галузі. Це також нормально. Використовуйте зволожуючі олії або креми, щоб упоратися з цим відчуттям.

Травлення

Часта проблема на 16 тижні – печія, запори, підвищена газоутворення. Ці неприємні симптоми пов'язані з тиском матки, що росте, на внутрішні органи. Харчуйте дрібно, невеликими порціями, уточніть у лікаря, які ліки можна приймати для полегшення таких станів.

Як виглядає дитина у 16 тижнів вагітності

До 16 тижня поступово змінюються пропорції тіла: ніжки плода подовжуються і стають довшими за ручки, голова вже не така велика по відношенню до тулуба. Кістки міцніють, хребет плода дедалі більше розпрямляється. Якщо вуха раніше розташовувалися ближче до шиї, то на 16-му тижні вони займають своє природне становище.

Зріст малюка – близько 13-15 см, вага – 70-90 грамів. Яскраво виражений хапальний рефлекс: рука, нога, пуповина – навичка відточується на всьому, що є поряд. Рухи стають менш хаотичними. Маля вміє хмуритися і посміхатися, смоктати пальчик, повертати голову.

Аналізи та УЗД

Період з 16 по 20 тиждень вагітності - оптимальний час для 2 скринінгу. До нього входить УЗД та біохімічний аналіз крові на гормони естріол, ХГЛ, альфафетопротеїн – потрійний тест.