Повномасштабне вторгнення росії в Україну має негативні наслідки для вітчизняного будівельного ринку. Піднялися ціни на всі матеріали, в тому числі й покрівельні матеріали. У цій статті піде мова про фальцеву покрівлю та профнастил. Чому ми розглянемо ці дві категорії? Справа в тому, що вони виробляються з рулонної сталі. Проблеми з постачанням сировини після початку війни спричинили ріст вартості кінцевого матеріалу.
У заводів-виробників фальцевої покрівлі та профнастилу на початок 2022 року склалася така ситуація. Вони не мали достатньої кількості рулонної сталі на своїх складах. Причина — в сезонності покрівельних матеріалів. Профнастил і фальцева покрівля — вироби, які затребувані в основному влітку-восени. У холодний період року мало хто будується. Через те заводи-виробники мають мінімум сталі. Зате у листопаді кожного року Україна закуповує бухти металу для виробництва на наступний рік. Найбільшими імпортерами рулонної сталі є три азійські країни — Китай, Південна Корея та Індія. На початку кожного наступного року звідти приїздить морем в українські порти рулонна сталь.
Що сталося в 2022 році? 24 лютого росія почала стріляти по українських мирних містах. Порти закрились, і привозити туди товари стало небезпечно. Тому кораблі, навантажені рулонною сталлю, мусили шукати інших портів. В Україні виник дефіцит цієї сировини. Перевалочний пункт знайшовся в Туреччині. Там бухти металу завантажили на автомобілі і повезли в Україну.
Як це вплинуло на вартість металевих бухт? Негативно. По-перше, сировини не вистачало, через що виробництво простоювало. Але це не найгірше, адже 75% підприємців і так припинили свою діяльність: хтось пішов воювати, хтось тікав у безпечне місце від загарбників, хтось допомагав армії. По-друге, виросла ціна на доставку. Море було дешевим і швидким. А коли порти закрились, треба було додатково переплачувати за транспортування автівками. По-третє, подорожчало пальне, що ще більше підняло вартість доставки. Це три основні фактори, чому подорожчали всі покрівельні матеріали в Україні. Далі ми розглянемо, на скільки виросли в ціні конкретні матеріали.
Зросла ціна на Фальцеву покрівлю
На вартість фальцевої покрівлі вплинула доставка. Ще одна причина — це курс валют. Долар і євро з місяця в місяць ростуть відносно гривні. Оскільки рулонна сталь для виробництва фальцевої покрівлі закуповується за кордоном, високий курс долара і євро визначають вартість кінцевого продукту. Тому ціна на фальцеву покрівлю зросла на 30% з початку війни. Важливо і те, що на глобальному світовому ринку зараз дефіцит сталі.
Подорожчав профнастил через війну
Ситуація з профнастилом на 100% повторюється так само, як і з фальцевою покрівлею. Причини його подорожчання:
- дороге транспортування сировини;
- ріст ціни на паливо;
- високий курс долара і євро.
Ціна на профнастил з лютого 2022 року виросла на 37%. У процентному відношенні вартість цього покрівельного матеріалу збільшилася порівняно з фальцевою покрівлею. Справа в тому, що для виробництва квадратного метра профнастилу треба більше сталі, ніж для фальцевої покрівлі. Профнастил має ребра жорсткості, а фальцеві листи рівні.
Чи будуть далі дорожчати покрівельні матеріали? Так, якщо не припиниться ріст долара і євро та знецінення гривні. Єдине, що може зупинити ці процеси, — перемога України над росією. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі!