Починаючи з лютого 2022 року через російську збройну агресію в Україні відбувається подорожчання будівельних матеріалів. Ріст цін зачепив і металочерепицю. У цій статті ми проаналізуємо, що спричинило підвищення вартості цього покрівельного матеріалу, та дамо прогноз, чого очікувати до кінця року відносно ціни на металочерепицю.
Як правило, у кінці кожного року на складах заводів-виробників металочерепиці залишається обмаль рулонної сталі. За сезон цей матеріал витрачається. Україна укладає договори з Китаєм, Індією та Південною Кореєю на постачання рулонної сталі. Тому в лютому кожного року відбувається доставка матеріалу для виробництва металочерепиці в порти Одеси.
Що відбувалося в лютому 2022 року? З 24 числа через війну, яку розв’язала росія, морські порти заблокували. 60% рулонної сталі з полімерним покриттям, яка імпортувалася в Україну, не доїхало до пунктів призначення. На ринку утворився дефіцит сталі.
Ріст ціни на профнастил у травні 2022 року
У лютому-березні 2022 року 75% українського бізнесу припинило діяльність. Одні рятувалися від загарбників, інші — допомагали армії і спостерігали за ситуацією на війні. Через це продаж покрівельних матеріалів, у тому числі й профнастилу, призупинився. Те ж саме повторилось у квітні. У травні ситуація почала змінюватися: в середині місяця ціна на профнастил піднялася. На неї вплинули:
- затримки логістики рулонної сталі та подорожчання пального;
- дефіцит рулонної сталі в європейських країнах, через що її було важко знайти;
- дефіцит сировини в Україні.
В кінці травня проблему вирішили: рулонну сталь, яка до 24 лютого не встигла досягти Одеси, розвантажували в Туреччині. Це забрало багато часу. Але сировина все ж приїхала в Україну, бо її доставляли автошляхами.
Однак ціна профнастилу зросла на 40%, навіть більше. Чому? Багато коштів довелося платити за складну логістику. Крім цього, на валютному ринку став рости курс долара і євро, а гривня знецінювалася. Рулонна сталь із Китаю, яка є сировиною для 50% готового профнастилу, особливо подорожчала. І причина не тільки в ускладненій логістиці в напрямку України. Наразі в Китаї серйозні економічні і політичні проблеми, які теж впливають на вартість сталі.
Отож, подорожчання рулонної сталі прямо вплинуло на ціну профнастилу та металочерепиці. Навіть якщо постачати сировину з Європи, притому що там теж дефіцит, вона все одно буде дорожчою на 20-25%.
Ситуація з цінами на мансардні вікна для покрівлі в серпні 2022 року
В серпні почалася активна відбудова населених пунктів, звідки вигнали рашистів. Власники приватних будинків, чиє житло вціліло, але пошкодилося російськими окупантами, почали перекривати дахи. Люди розуміють, що без покрівлі неможливо пережити зиму, яка швидко настане.
Тому обсяги виробництва металочерепиці, профнастилу збільшилися і вийшли на рівень аналогічного сезону в 2021 році. Оскільки покрівельні матеріали активно знову активно використовують в будівництві, зріс попит на мансардні вікна. З одного боку, дефіцит та подорожчання долара і євро зумовлюють підвищення ціни на мансардні вікна. З іншого боку, за літо більш-менш налагодилася логістика. Ціни на пальне стабілізувалися і навіть трохи знизилися станом на серпень 2022 року. Це позитивно впливає на вартість мансардних вікон.
У підсумку скажемо, що зниження ціни на мансардні вікна відбудеться за однієї умови — курс євро і долара більше не буде підвищуватися стосовно гривні і залишиться хоча б на сьогоднішньому рівні. Якщо гривня й надалі буде знецінюватися і долар коштуватиме 45-50 грн., то й ціна мансардних вікон теж злетить угору.