Вихлопна система автомобіля має простий принцип роботи. Її основне завдання – виведення газів із камери згоряння. До впускного колектора потрапляє велика кількість відпрацьованих газів. Цей процес запускається в результаті відкриття випускного клапана.

У бензиновому двигуні гази, які вже пройшли колектор, надходять у трубу прийому звідти на вихід. Якщо двигун дизельний, то відпрацьовані гази спочатку надходять у крильчатку турбокомпресора, а потім уже у трубу.

Незалежно від того, який тип двигуна – бензиновий або дизельний, із труби прийому гази проходять через каталізатор, після відбувається очищення при дії температури приблизно 250 градусів. Температура каталізатора контролюється за допомогою лямбда-зонда.

Скільки палива та повітря надходитиме в циліндри, повністю залежить від спеціального датчика. Він вказує рівень температури. Наступний етап – процес гасіння. Гази переробляються та виходять через глушник.

Система відведення вихлопних газів автомобіля

Роботу системи відведення авто неможливо уявити без колектора. Він відповідає за виведення газів, що відходять, з камери згоряння. Вихлопний газ потрапляє у проміжні трубки, які є важливим елементом відведення газів назовні. Проводячи тюнінг, багато фахівців люблять мати справу саме з впускним колектором. Чому? Тому що чистий колектор, що забезпечує циліндри паливом, сприяє збільшенню потужності транспортного засобу.

Якісний тюнінг вихлопної системи зроблять спеціалісти «Глушник-сервіс».

Ще один важливий елемент вихлопної системи – каталітичний нейтралізатор. Він виступає у ролі очищувача, нейтралізуючи непотрібні елементи газів, у результаті рівень токсичності знижується до мінімуму.

У розрізі система має такий вигляд: зовнішня керамічна оболонка, що складається з тонких клапанів, покритих зверху тонким шаром платини. Замість платини можуть використовуватися інші метали з роду рідкісних, типу паладію або родію.

Завершальний вузол - глушник, який відповідає за звуки, що видаються автомобілем.

Виділяють три типи системи:

  • відбивач;
  • обмежувач;
  • поглинач.

У конвеєрних транспортних засобах вихлопна система відповідає за відведення відпрацьованих газів із впускного колектора. Також вихлопна система виконує і другорядні функції: глушить звуки, забезпечує екологічне середовище вихідних продуктів згоряння.

Насамперед фахівці звертають увагу на зміни в екологічній частині глушника. Не повинно бути відхилень у частоті газів, інакше це може вплинути на результати ТО.

Вихлопна система ділиться на три важливі елементи:

впускний колектор - збирає вихлопні гази та проводить їх до виходу в трубі;

каталітичний конвертер – очищає гази, робить їх менш токсичними;

глушник - гасить швидкість вихлопних газів.

В результаті назовні виходить очищений газ, а завдяки глушнику блокуються звуки вихлопу.

Навіщо потрібний тюнінг вихлопних газів

Знаючи відповідь на це питання, автовласники зможуть зрозуміти, робити тюнінг чи ні. Тюнінг вихлопної системи ділиться на три види:

Аудіо-тюнінг. Його завдання створити рикаючі, але приємні на слух звуки. Це допоможе продемонструвати всю потужність двигуна. Для досягнення такого результату потрібно повністю змінювати нейтралізатор та встановлювати прямоточний глушник.

Відео-тюнінг. Це візуалізація, створення привабливого вигляду за допомогою спеціальної насадки. Особливо втручатися в саму конструкцію вихлопної системи не потрібно, та й автовласникові такий тюнінг не буде фінансово витратним. Можна встановити "мову дракона" - з вихлопної труби виходитиме полум'я. Цей вид тюнінгу передбачає втручання в конструкцію вихлопної системи, але результат та ефект того вартий.

Технічний тюнінг. Він передбачає збільшення потужності транспортного засобу до 15%.

Незважаючи на звуковий та візуальний ефект, тюнінг може спричинити збільшення витрати палива. Мало хто з автомобілістів наважується на такі дії, частіше тюнінг вихлопної системи – це результат неймовірного бажання автовласника.

Як самостійно зробити тюнінг вихлопної системи

Якщо вирішили зробити тюнінг вихлопної системи своїми руками, потрібно буде замінити конвеєрну та стандартну систему вихлопу транспортного засобу прямоточною.

Знаючи основні принципи, особливості та послідовність роботи, заміну можна зробити і самостійно. Для цього потрібно мати основні інструменти: болгарку, турбогину, зварювання.

Перед тим, як розпочати роботу, необхідно мати детальний розрахунок усієї системи. Що треба буде знати:

  • діаметр глушника;
  • матеріал, з якого виготовлено глушник;
  • тип прямоточного глушника.

Автомобіль повинен відповідати всім технічним характеристикам. Важливо врахувати усі деталі. Якщо щось піде не так, результатом роботи може стати не збільшення, а зниження потужності авто.

Під час самостійного тюнінгу вихлопної системи краще використовувати прямоточну фірмову систему вихлопу, яка відповідатиме параметрам, характеристикам, конструкції транспортного засобу.

Монтаж проводиться на ямі або підйомнику, також в наявності повинні бути всі необхідні інструменти. Перед тим, як приступити до роботи, ще раз подумайте, чи потрібний вам тюнінг вихлопної системи чи ні.

Якщо вирішили це зробити за рекомендацією друзів, краще залишити ту систему, яка не підведе в скрутну хвилину.