Анімалістичні казки (казки про тварин) належать до найдавнішої фольклорної групи народної творчості. Вони сягають ще тих часів, коли люди вірили, що лісові звірі наділені надзвичайними властивостями, а тому вважалися священними. Кожен рід чи плем’я вірило, що має свого предка-заступника - ведмедя, вовка, бурсука, білку тощо.

У казках про тварин характери та емоції людей перенесені на тварин та звірів - вовк зажерливий, лисиця хитра, білочка запаслива, бджола працьовита тощо.

Дитячий проект derevo-kazok.org підготував ТОП-10 рейтинг народних казок про тварин, які користуються найбільшою популярністю.

Як старий лис лева перехитрив (інгуська казка)

В одному лісі оселився злий та могутній лев, який наклав на усіх звірів непосильну данину - від кожного звіра по звіряті. Аж настала черга лисицям вести своє дитя. Старий лис довго думав, як зарадити біді та нарешті вигадав.

Хитра перепеличка (узбецька казка)

Одна хитра та підступна лисиця надумала у сороки видурити усіх її пташенят. Уже чотирьох і видурила, аж тут втрутилася перепелиця, яка навчила сороку, як потрібно себе поводити з лисицею. Та дуже сильно розізлилася та вирішила помститися розумній перепелиці. Проте та не розгубилася і добряче провчила підступницю.

Казка про ведмедя (вірменська казка)

Потрапив один ведмідь до клітки. Просидів він там кілька днів, аж коли йде повз чоловік. Довго просив ведмідь чоловіка, щоб той його випустив, пообіцяв, навіть, що не з’їсть. Проте, коли чоловік його випустив, то клишоногий одразу забув, про обіцянку. Був би і справді з’їв бідолагу, якби на допомогу не прийшла лисичка. Вона хитрістю визволила чоловіка від ведмежих лап.

Два цапки (таджицька казка)

Паслися по сусідству два цапки. Вирушили вони один до одного в гості та зустрілися посеред кладки над стрімким струмком. Вперлися вони - ніхто не хотів уступати. Впертість не довела ні до чого доброго - обидва попадали прямо в воду. Казка показує, що у впертості немає нічого доброго.

Вовк та баран (туркменська казка)

Якось вовк та лисиця надумали хитрістю барана з’їсти та долину, де він пасся, відібрати. І погано б прийшлося барану, якби не допомога собаки. Він не лише барану допоміг, а й вовка з лисицею добряче провчив. 

Жаба та мурахи (алтайська казка)

Якось жаба заблукала у лісі і довго, мабуть, блукала б хащами, якби не мурахи. Вони вказали їй дорогу та допомогли добратися до дому. Вирішила жаба віддячити їм та покликала усіх на гостину. Проте гостина та нічим добрим не закінчилася. А як то було, можна дізнатися, прочитавши алтайську народну казку “Жаба та мурахи”. 

Вовк і олень (чукотська казка)

Якось вовк з’їв оленицю, а оленятко залишив на пізніше. Проте оленя виросло і вирішило помститися за свою маму. Проте вовк виявився дуже підступним і зібрав цілу зграю хижаків. Олень зі свого боку також зібрав друзів. Закінчилося усе тим, що вовки розбіглися по тундрі, а олень пішов собі з чередою.

Два барани і лисиця (бурятська казка)

Якось бігла лисиця та побачила двох баранів, що билися не на життя, а на смерть. Вирішила вона почекати поки барани поб’ють один одного та поласувати  їхнім м’ясом. Та нетерплячка взяла лисицю, за що вона добряче поплатилася. Казка навчає, що жодна справа не терпить поспіху. 

Як тигр кота захищав (грузинська казка)

Якось тигр вирішив помститися за кота, бо думав, що він такий дрібний виріс через свого господаря. Проте чоловік виявився не промах, а тому добряче провчив хижака, що той до нього більше і не потикався. 

Вовк і кравець (литовська казка)

Якось вовк вирішив з’їсти одного кравця. Проте той був зовсім не промах, а тому так провчив сіроманця, що той з лісу більше і не виходив. Казка показує, що світлий розум і кмітливість значно переважає над підступністю і силою.