Разом з експертами розвіюємо міфи про саму операцію і її наслідки.


Чи можна мені робити лазерну корекцію зору?


Лазерна корекція допомагає поліпшити зір при короткозорості, далекозорості і астигматизмі. Вона підходить людям від 18 до 40 років зі стабільним зором. Якщо за останні два роки ваші діоптрії змінилися, фахівці не радять проводити операцію.

Крім того, є й інші фактори, при яких робити лазерну корекцію також не рекомендують:

 • Нестабільний гормональний фон при вагітності, годуванні груддю, діабеті.
 • Порушення імунної функції.
 • Захворювання очей: інфекції, запалення, підвищений очний тиск.


Якщо вам не можна робити операцію по неочевидній причини - тонка рогівка, кератоконус або щось інше - лікар скаже про це під час обов'язкової діагностики.

В інших випадках лазерна корекція, швидше за все, вам підійде. Але точно визначити це може тільки офтальмолог.


І як її роблять?

Є кілька технологій із застосуванням різних лазерів.
Фоторефракціонная кератектомія (ФРК, PRK)

Старий метод корекції. Зараз його проводять тільки за показаннями - наприклад, в разі тонкої рогівки.

Застосування: короткозорість, далекозорість, астигматизм.
Суть методу: вручну або за допомогою лазера знімають PRK Laser Eye Surgery: What Is PRK And How Does It Differ From LASIK? тонкий шар рогівки (епітелій), ексимерним лазером змінюють її форму, надягають захисну лінзу.
Больові відчуття: біль, печіння, світлобоязнь, сльозотеча можуть зберігатися до декількох діб після операції - поки не наросте новий епітелій.
Період відновлення: кілька тижнів, необхідно носіння захисних лінз від п'яти Options in Laser Vision Correction Give Surgeons the Power to Personalize днів.
Плюси: у порівнянні з іншими техніками впливає на тонкий шар рогівки.
Мінуси: довге відновлення, неприємні відчуття.


Лазерний кератомілёз, LASIK (Laser-Assisted in Situ Keratomileusis)

Найпоширеніший метод The ​​LASIK Procedure: A Complete Guide корекції, який пропонує більшість клінік.

Застосування: короткозорість, далекозорість, астигматизм.
Суть методу: за допомогою хірургічного інструменту мікрокератома (LASIK) або фемтосекундного лазера (фемто-LASIK) в рогівці вирізається круглий клапоть на ніжці. Він відкидається, як кришка, а ексимерний лазер видаляє частину тканини, щоб змінити форму рогівки. Після цього клапоть закривається.
Больові відчуття: печіння і свербіж можуть зберігатися протягом доби.
Відновлення: як правило, розмитий зір і ореоли навколо предметів зникають вже на наступний ранок. Рефракція очей повністю приходить в норму через кілька днів.
Плюси: найкращий варіант по співвідношенню між ціною, якістю і дискомфортом.
Мінуси: не підходить для пацієнтів з тонкою рогівкою.


Найновіша SMILE Laser Eye Surgery технологія.

Застосування: короткозорість, астигматизм.
Суть методу: в товщі рогівки фемтосекундним лазером вирізається кругла лінза - лентікула. При цьому верхні шари не пошкоджуються. Потім за допомогою лазера роблять надріз у формі посмішки, піднімають тканини і дістають лентікулу. Таким чином, пошкоджується набагато менше тканини на поверхні.
Больові відчуття: неприємні відчуття проходять за кілька годин.
Відновлення: найшвидше серед усіх технологій. Вже на наступний день можна все.
Плюси: безпечна Five-year results of Small Incision Lenticule Extraction (ReLEx SMILE) методика, менше пошкоджень рогівки, швидке відновлення, менше ризику заробити синдром сухого ока.
Мінуси: не коригує далекозорість, коштує дорожче інших варіантів.


І скільки це коштує?

Ціна залежить від наступних моментів:

Метод корекції. ФРК і LASIK коштують приблизно однаково, фемто-LASIK трохи дорожче, SMILE - найдорожча технологія.
Ступінь порушення зору. Так, виправлення короткозорості на дві діоптрії буде коштувати дешевше, ніж на чотири.
Рівень самої клініки. Велику роль відіграє те, в якому місті вона знаходиться, яке обладнання використовує, лікарів з якою кваліфікацією і досвідом наймає.

Часто у вартість не включають аналізи, прийом офтальмолога до і після операції. Тому краще уточнити їх ціну до першого відвідування. Також після корекції вам обов'язково знадобляться краплі, щоб зволожувати очі і захищати їх від інфекції, а в разі ФРК - захисні лінзи. Відразу дізнайтеся, чи входять вони в вартість.


Чи треба якось готуватися до операції?

Так, перед операцією вам необхідно:

 • Здати аналізи, щоб виключити наявність протипоказань. Як правило, в список входять флюорографія, аналіз крові на ВІЛ, гепатити В і С, сифіліс, загальний аналіз крові, перевірка рівня цукру.
 • Пройти консультацію у офтальмолога клініки. Лікар проведе комплексний аналіз очей: перевірить гостроту зору, досліджує очне дно, складе топографію рогівки і скаже, чи можна вам робити операцію.
 • Перестати носити контактні лінзи. Жорсткі лінзи (RGP і PMMA) з терміном використання 1-2 роки потрібно What should I expect before, during, and after surgery? зняти за 3-4 тижні до операції, м'які - за 2 тижні.
 • Вилікувати герпес. Якщо у вас є герпетичні висипання, необхідно позбутися від них до операції.
 • Домовитися про відпустку або відгулі на призначену дату і на наступний день.
 • Зняти наращённие вії за день до лазерної корекції.
 • Чи не пити алкоголь за день до операції.
 • Чи не використовувати косметику, креми, лосьйони і парфум в день лазерної корекції.


Що зі мною будуть робити під час операції?

Оскільки LASIK - найпоширеніша технологія, ми опишемо саме її.

Для початку хірург зафіксує повіки спеціальним пристосуванням, щоб ви не моргали, та закапає анестезуючі краплі.

Потім на рогівку помістять кругле кільце, яке утримується за допомогою вакууму. Через це може виникнути відчуття тиску і зір на час затуманиться. Хірург може запитати вас, що ви відчуваєте, щоб перевірити, створився чи вакуум.

Потім за допомогою мікрокератома вирізається клапоть рогівки на ніжці. Оскільки в цей момент вакуум ще працює, ви цього не бачите.

Потім вакуум пропадає, кільце забирається і ви бачите, як клапоть рогівки відгинають. За допомогою ексимерного лазера хірург видаляє частину тканини рогівки, щоб змінити її форму. Це триває від декількох секунд до хвилини. Далі очей обполіскують, а клапоть повертають на місце.

Вся операція займає близько 10 хвилин.
А що, якщо я зрушу очі під час операції?

Не варто цього боятися.
Якщо щось піде не так, наприклад пацієнт захоче відвести очі або повернути голову, лазер зупинить свою роботу і продовжить після повернення потрібного положення з місця зупинки.

Мені буде боляче?

Під час операції немає. Деякі пацієнти можуть відчувати психологічний дискомфорт від маніпуляцій з очима, але фізичні відчуття повністю блокуються за рахунок знеболюючих крапель.

Після того як анестезія пропаде, ви можете відчувати неприємні відчуття: печіння і свербіж, відчуття стороннього тіла в оці, сльозотеча. Їх тривалість та інтенсивність залежать від технології і індивідуальних особливостей.


Мені можуть зіпсувати зір?

На сайті FDA згадуються випадки, коли у пацієнтів після операції зір сідало і не піддавалося подальшої корекції за допомогою окулярів або лінз. Правда, відсоток таких випадків не вказано. Можливо, їх було занадто мало.

Після операції ви можете зіткнутися з інфекціями, хронічної сухістю очей і проблемами з клаптем рогівки - такі ускладнення зустрічаються в 1% випадків.

Аналіз LASIK: 97 наукових досліджень LASIK показав, що 90,8% пацієнтів досягли зору 1.0 або вище, 99,5% - 0,5 і вище. І тільки 1,2% не задоволені результатом операції.

Звичайно, ніхто не гарантує вам, що ви не потрапите в цей 1%, так що, погоджуючись на операцію, ви йдете на певний ризик.


Я буду добре бачити відразу після операції?

Все залежить від типу втручання. Якщо використовувалася технологія SMILE, добре бачити ви будете вже на наступний день. У разі LASIK і ФРК може знадобитися час - від декількох днів до місяця.

Крім того, можливі сторонні візуальні ефекти. Згідно з опитуванням LASIK Results: What To Expect 2014 року, 46% пацієнтів відчували хоча б один негативний візуальний ефект протягом трьох місяців після операції. Найпоширеніший з них - ореоли навколо предметів. Їх бачили 40% пацієнтів, а 28% відзначали сухість в очах.

Після операції відразу можна йти додому?

Ні. Вас попросять близько години посидіти в спеціальній кімнаті відпочинку в клініці. В цей час анестезія пройде і ви можете відчути печіння, свербіж. Після короткої перевірки вас відпустять додому. Якщо дискомфорт буде сильним, доктор може призначити вам знеболююче.

Оскільки зір буде туманним і незрозумілим, ви не зможете водити. Тому подбайте про те, щоб хто-небудь відвіз вас додому.

Швидше за все, лікар призначить вам прийом на наступний день або через два дні після операції: перевірить, як заживають очі і чи немає ускладнень. Також він випише краплі, щоб знизити дискомфорт і запобігти інфекції.
А що, якщо я ненавмисно почешу очей?

Очі не можна чесати ні в якому разі. Це може призвести до зміщення клаптя рогівки, так що вам буде потрібно ще одна операція.

Якщо ви все ж почухали очей і відчули біль і печіння, а зір різко погіршився, терміново зверніться в клініку лазерної корекції.
Правда, що після операції довго не можна працювати за комп'ютером?

Неправда. Протягом першої доби після операції дійсно рекомендують утриматися від роботи за комп'ютером, а також читання або перегляду телепередач.

Коли ми дивимося на екран або читаємо, пригнічується моргання: через високу концентрацію ви робите це рідше, ніж зазвичай. І в підсумку може з'явитися відчуття сухості в очах. А оскільки після операції очі і так «сухі», робота за комп'ютером може посилити неприємні відчуття.

Через добу після корекції можна поступово вводити читання, перегляд телевізора і роботу за комп'ютером. Намагайтеся влаштовувати перерви за принципом 20-20-20: кожні 20 хвилин відривайтеся від монітора і дивіться на 20 метрів удалину протягом 20 секунд.


А фарбувати очі?

Косметика збільшує ризик потрапляння інфекції, тому доведеться відмовитися від неї на два тижні після операції. Це справедливо і для нарощування вій: під час процедури клей може потрапити в очі і викликати роздратування.


Пити алкоголь?

Немає чітких вказівок, як довго можна пити алкоголь після операції. Зазвичай радять відмовитися від нього на термін від тижня до місяця, оскільки алкоголь може посилювати відчуття сухості в очах і пригнічувати регенерацію.


Займатися спортом і сексом?

Краще відмовитися від будь-якої інтенсивної фізичної активності на три дні після операції, якщо ви пройшли через LASIK. У випадку з технікою SMILE можете займатися спортом вже на наступний день.

Після трьох днів можна повертатися? до тренувань, але значно знизити їх інтенсивність і підвищувати її поступово. Слідкуйте, щоб піт не потрапляв в очі: це може викликати роздратування.

Важкі навантаження і контактні види спорту необхідно виключити на один місяць.
Що ще можна робити після операції?

Плавати в басейні, лежати в гарячій ванні, відвідувати лазні і сауни протягом 1-2 місяців.

Якщо загоєння проходить добре і немає сторонніх візуальних ефектів, вже через 1-2 дня допустимо водити машину. Але перед тим як сідати за кермо, обов'язково уточніть у офтальмолога, чи можна це робити.
Зір покращиться назавжди?

Через 6-9 років після ФРК ідеальний зір зберігають 45% пацієнтів, а після LASIK - 64,8%. При міопії високого ступеня показники ще скромніше: тільки 25% (ФРК) і 37,3% (LASIK) людей продовжують бачити так само добре, як відразу після корекції.

Чим менше міопія, тим більше шанс зберегти хороший зір через багато років після операції.

Наприклад, з усіх пацієнтів, які пройшли корекцію на дві діоптрії, через 12 років відмінний зір зберегли 75% людей, а серед тих, кому було потрібно виправлення на сім діоптрій - тільки 22%.

Але зір падає не сильно - в межах двох діоптрій за 10-12 років, за винятком випадків з дійсно високим ступенем міопії (від -21 діоптрії). Але це стосується тільки ФРК і LASIK.

Оскільки технологія SMILE з'явилася тільки в 2007 році, є лише одне п'ятирічне дослідження її довгострокового ефекту. Прогнози хороші: за п'ять років регресія в середньому склала близько 0,48 діоптрії.

Але навіть якщо ви зберегли ідеальний зір через 10-12 років після операції, навряд чи вам вдасться уникнути пресбиопии. Це вікове порушення рефракції, при якому людина не може розглянути близько розташовані дрібні предмети.

Однак це не означає, що лазерна корекція буде марною. Пресбіопія часто поєднується з іншими аномаліями рефракції, наприклад короткозорістю. В такому випадку хорошого зору не буде ні на одній дистанції.
Я в майбутньому планую стати матір'ю. Пологи не зіпсують зір?

Ні, це міф. Після періоду загоєння ви зможете робити все: народжувати, займатися силовими і екстремальними видами спорту.