Часовоярские патриоты Украины ответили на демарш писателя Тараса Прохасько

Кандидат исторических наук Юлия Стуканова в своей блоговой записи, отвечая на публикацию Тараса Прохасько, привела исторические факты и развеяла мифы о том, что патриоты живут только на Западной Украине, поэтому воевать за Донбасс бессмысленно.

Погляди, які виразив пан Прохасько, вельми розповсюджені сьогодні у західноукраїнському суспільстві. В середовищі свідомих українців Донбасу це явище навіть вже одержало свою неофіційну назву: «львівський сепаратизм».

 Треба відзначити, що носіями і трансляторами подібних поглядів є здебільшого люди, які, хоч і вважають себе справжніми українцями, але, в дійсності, мало знають як історію України (включаючи специфіку заселення її регіонів), так і сучасний стан речей, у тому числі й на Сході нашої держави.

(Так, наприклад, у місті Бахмут, сучасному Артемівську на Донеччині за переписом 1897 р. мешканці були на 63 % україномовними, а в Бахмутському повіті українською мовою розмовляло 67 % населення. А 23 серпня 2014 р., на День прапора, на стадіоні Артемівська зібралось розгорнути найбільший у світі український стяг більше тисячі містян. Це не так вже й мало для населення у 77 тис. чол.!. А якщо порахувати їхніх рідних та інших людей, що з різних причин залишилися вдома у вигляді «диванної сотні», то цифра буде ще більшою).

Оперування паном Тарасом поняттям «далекий Схід» залишилось доповнити міфом про те, що в Донецьку, скажімо, самі терикони, по вулицях ходять шахтарі з чорними від вугілля обличчями, й по всьому. Щоправда, це міф довоєнний, але цілком реалістичний (його аутоподолання визнавали студенти з Західної і Центральної України, приїжджаючи в Донецьк на наукові конференції). Сьогодні, вочевидь, міфи інші й обоюдогострі: на Сході – сама «вата», на Заході – «кроваві бЕндери». Спільним у цих образах є одне: й ті, й ті – нелюди, людоненависники, невігласи, нецивілізовані і т. ін.

Для свідомих українців Сходу, як й узагалі для освічених й критично мислячих людей Східної України, цілком очевидно, що «фашистська хунта», західнянський «фашист-бЕндерівець» (що особливо яскраво й виразно постав зимою 2013-2014 рр.) - це не просто міф, а маячня на пустому місці, вигадана ФСБешниками.

Але, схоже, не всім свідомим українцям Західної України ясно, що вони так само сприймають мешканців Сходу відповідно до певного стереотипного викривленого образу, що склався у їх голові. В Донбасі населення не є однорідним за своїми поглядами. Й у нас є патріоти України. При чому, якщо брати до уваги, що справи вершить, веде за собою, як правило, незначний відсоток свідомих людей, пілотна група (еліта), то не можна казати, що на цих людей вартує закрити очі.

По-перше, подібні вислови в принципі антигуманні за своєю природою. Згадаймо Достоєвського з його запереченням виправдання сліз однієї дитини. А також біблейське: «не знищить Господь місто, де є хоча б десять праведників». По-друге, подібні вислови оприявнюють той факт, що в західноукраїнському суспільстві побутує сприйняття українців Східної України як недо-українців, недо-патріотів, другосортних патріотів, українців, яким треба дорости до справжніх центрально- і західноукраїнських патріотів, й саме останні мають право експертної оцінки – чи східний патріот вже може назватися українцем..

Тому пан Тарас і вважає (можливо, цілком щиро, а може, це був виклик суспільству), що купку українців Донбасу можна полишити напризволяще. Мовляв, «справжні українці» переїдуть на «справжню Україну». А «несправжні українці» пристосуються до нових реалій..

Між тим, справжні українці Сходу України в переважній більшості дивляться на ситуацію цілком протилежно: вони вважають, що це – їх українська земля, чого б це вони мусили її кидати? Кидають цю землю мешканці Донбасу здебільшого у двох випадках: якщо в цій місцевості жорстокі бої і не вижити (залишають фізично – тимчасово, рятуючи дітей, та не полишають психологічної і ментальної (а дехто – й фізичної, записуючись добровольцем) боротьби за неї) або якщо ця земля не сприймається ними як автохтонна, а, скорше, – як місце тимчасового перебування (є такий феномен, властивий для донецького регіону, про нього треба говорити окремою темою). Але якщо в справжнього українця Донбасу є змога залишатись і боротись, то він залишається і бореться. І робить те, що в його силах. І розуміє, що це – його земля. Якщо він її залишить, прийдуть чужинці і займуть його землю.

За логікою пана Прохаська (що пропонує українцям Сходу за умови настання російського панування залишити ці землі), у радянські часи українці, мабуть, мусили залишити всю Україну й почати будувати Українську державу десь на Місяці. Між тим, Ліна Костенко висунула таке поняття, як «внутрішня еміграція». Так, патріоти Донбасу чисельно знаходяться у меншості серед зросійщеного (а не цілковито російського!) населення й у разі потреби вони муситимуть перейти у «внутрішнє емігрантство» (що не є для них чимсь новим). Але велика їх частина не залишить ці землі, розуміючи, що подібний стан речей – тимчасовий, прийдуть сприятливі часи, й вони активніше включатимуться у боротьбу.  

На тих же територіях, що були влітку звільнені від терористів і російських військових, українські патріоти Сходу проводять активну волонтерську діяльність, і українські хлопці, що тут служать, визнають, що підтримка місцевих мешканців важить дуже високо, й без неї не було б успіху, оскільки вона є цілковито відчутною матеріально: це придбані на власні кошти простих українців бронежилети, прилади нічного бачення, білизна, вода, це щодня зварені і принесені каструлі борщу в палати шпиталю та до воєнної частини, розвіддані і т.ін.

Ця інформація досить слабко розповсюджується в українських ЗМІ, здебільшого – через короткі особистісні контакти людей. На те є низка причин: 1. Волонтери на Донеччині воліють, щоб їхні імена та їхня діяльність зі зрозумілих причин залишалась безіменною. 2. Так само, загиблих бійців зі Сходу ховають тихо, без розголосу, аби не зашкодити їхнім рідним. 3. Журналісти центральних ЗМІ з мотивів виправданого побоювання за своє життя та через стереотипи (що тут небезпека і сама «вата») висвітлюють, але недостатньо широко, українські патріотичні заходи та акції, що відбуваються в Донбасі. Хоча це зараз значно важливіше, ніж висвітлення українських акцій в інших регіонах України!

Отже, панам і панянкам прохаськам українці Донбасу можуть відповісти: вивчайте історію України, приїжджайте  на звільнені від терористів землі Донбасу й заводьте контакти з місцевими українцями. Більшість патріотів Східної України залишаться на своїй українській «далекосхідній» землі. По-перше, бо то ЇХНЯ земля. По-друге, бо вони усвідомлюють, що бути патріотом на всьому готовому (у Львові чи Києві) значно легше, чим в Донецьку чи Луганську. Щоб бути українцем в містах Донбасу, треба щодня переборювати себе: свій страх, свою конформність, свою тимчасову зневіру, свою слабкодухість і т. ін.

Пан Прохасько, можливо, забув, що Львів не завжди був україномовним, півтора століття тому у ньому панувала німецька та польська мови, а в середовищі української інтелігенції сильними були проросійські погляди (москвофільська течія). Це не завадило українській еліті Галичини перетворити Львів на український П’ємонт. Черга за Донбасом. 

Часов Яр Юлия Стуканова блог патриоты
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Автор
(0 оценок)
Изложение
(0 оценок)
Актуальность
(0 оценок)
1885 просмотров в декабре
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует
Общество
Бахмутчан и гостей города приглашают на фотовыставку «Вакцинация – зонтик от болезней», которая состоится в развлекательном центре «Победа» (ул. Юбилейная, 10). Об этом сообщают в Центре первичной медицинской помощи г. Бахмута. В субботу, 15 декабря, в 15:00 пройдет фотовыставка «Вакцинация – зонтик от болезней», которая реализуется в рамках проекта «Эффективная медицина Бахмута». На презентации будут присутствовать врачи, чтобы ответить на вопросы гостей...
Общество
Благодаря реализации проекта «Безопасный дом» около 80 жителей еще одного многоэтажного дома будут чувствовать себя безопаснее. С ноября прошлого года руководство полиции Донетчины начало внедрение новой программы безопасности – «Безопасный дом». Этот проект создан с целью помочь людям защитить себя и свою собственность, предупредить правонарушения и улучшить условия проживания посредством повышения уровня безопасности собственного жилья, создать доверител...
Культура
При поддержке Центра практической психологии и социальной работы Управления образования Бахмутского городского совета ученица ОШ №5 Наталья Лукьянова приняла участие во II (областном) этапе конкурса-смотра художественного творчества детей с инвалидностью «Поверь в себя» с песней «Те журавли» (стихи Л. Костенко, музыка Богомолец) и заняла III место среди 47 участников. Целью конкурса-смотра стала государственная поддержка талантливых и одаренных детей с инв...
Происшествия
23-летний житель поселка Опытное Бахмутского района сообщил полицейским, что две недели назад нашел гранату и патроны и забрал себе. Свою находку парень закопал на территории дачного кооператива. Вчера к полицейским Бахмута обратился 23-летний житель Бахмутского района, который сообщил, что желает добровольно сдать боеприпасы. В ходе проверки было установлено, что около двух недель назад человек нашел в заброшенном доме гранату по типу Ф-1 и 10 патронов ра...
Общество
Из-за проведения на территории Донецкой области антитеррористической операции, диспансер был перерегистрирован из города Донецк в город Бахмут. Работы выполняет ООО «Хозхимсервис». Общая сумма проекта, согласно обновленной ПСД, составляет почти 49,5 млн. грн. Работы выполняются за счет средств Государственного фонда регионального развития при софинансировании из областного бюджета на уровне 30%. На сегодняшний день выполнено большую часть фасадных работ –...
Происшествия
Дочь жительницы Бахмута так и не дождалась заказанных матерью через Интернет электронных сигарет. Правоохранители устанавливают личности злоумышленников. В дежурную часть полиции Бахмута с просьбой о помощи обратилась 52-летняя местная жительница. Потерпевшая рассказала, что совершила покупку электронных сигарет для своей дочери в Интернет-магазине и не захотела воспользоваться услугой постоплаты, а сразу оплатила заказ в размере 88 200 гривен. О своей «уд...
Общество
Первые водители такси прошли тест на содержание алкоголя и наркотиков под контролем полицейских и врачей-наркологов. После этого мужчины отправились на свои рабочие маршруты. Проект «Безопасное такси» в Бахмуте является результатом сотрудничества полиции, городской больницы и перевозчиков. Он предусматривает прохождение водителями, которые предоставляют услуги по перевозке пассажиров, обследования на состояние алкогольного или наркотического опьянения. Гла...
Происшествия
Сотрудники полиции устанавливают личность водителя, который на автодороге между с. Зайцево и с. Отрадовка Бахмутского района сбил пешехода и даже не остановился. Пострадавший скончался на месте. Прошлой ночью в дежурную часть полиции Бахмута поступило сообщение о том, что на автодороге Бахмут-Горловка вблизи с. Отрадовка Бахмутского района было обнаружено тело мужчины с признаками насильственной смерти. Прибыв на место происшествия, полицейские установили...
Происшествия
Следователями ГУ НП в Донецкой области расследуется уголовное производство по факту дорожно-транспортного происшествия, произошедшего 23 ноября 2018. Происшествие произошло при участии автомобилей «Москвич» и «ВАЗ-2010», в результате чего 6 человек получили телесные повреждения. С целью проведения полного и объективного расследования обстоятельств указанного дорожно-транспортного происшествия, правоохранители просят всех свидетелей и очевидцев происшествия...