12:48, 26 вересня 2023 р.
Залякування темрявою і підбурювання до мітингів - як українцям підготуватися до російських маніпуляцій темою світла
З наближенням осінньо-зимового періоду тема можливого повернення погодинних графіків вимкнення світла знову стала зʼявлятися в інфопросторі. Ми проаналізували, як саме маніпулюють і маніпулювали минулого року цією темою під впливом російських наративів, чому ця тема напряму повʼязана з медіаграмотністю українців, яким джерелам тут довіряти і як розпізнати маніпуляцію темою світла.
Для українців тема відключень світла і ситуації з електроенергією залишається чутливою. Адже всі добре запамʼятали російські ракетні удари по українській енергетичній інфраструктурі. А головне - запамʼятали наслідки цих ударів. Розбираємо, як в медіапросторі спекулюють на цій темі під впливом російських наративів, і як не “клюнути на гачок” маніпуляції темою електроенергії.
З жовтня 2022 року і приблизно до середини лютого 2023 року режим життя українців спирався на графіки подачі світла. Адже енергосистема України перебувала в критичному стані через пошкодження після регулярних російських обстрілів.
Але 17 лютого 2023 року Укренерго повідомило, що вже тиждень українська електромережа працює без дефіциту. Відтоді електропостачання нормалізувалося, українці видихнули з полегшенням і перейшли до звичного життя. На обʼєктах енергосистеми країни почалися ремонтні роботи, стартувала підготовка до наступної холодної пори.
Що відбувалося минулого року
Восени 2022 року росія почала нищити ракетами українську енергетичну інфраструктуру. Через це в Україні почалися аварійні та погодинні вимкнення світла. На цьому тлі рф почала застосовувати інформаційну зброю, аби “розхитати” настрої знервованих українців.
Через різні Telegram-канали та сторінки у Facebook росія підбурювала українців виходити на мітинги, лякала життям у холоді та темряві й іншими способами “грала на емоціях” збентежених людей. Ми виділили такі наративи та меседжі:
росія підбурювала українців виходити на мітинги та акції проти відключення світла. Один з таких мітингів відбувся в Одесі 18 листопада 2022 року. Тоді в одному з Telegram-каналів поширили відео, на якому нібито жителі Одеси вийшли на протести через відключення електроенергії. Відео підхопили російські ЗМІ з гучними заголовками "В Одесі почалися протести проти відключень світла".
російські Telegram-канали підбурювати українців до повалення української влади, яка, нібито, цілеспрямовано вимикає світло.
роспропаганда в Telegram активно створювала картинку невдоволення одеситів вимкненнями світла. Для цього пропаганда вигадала історію про “бандерівців зі Львова, які крадуть світло”.
ворог просував наратив про продаж електроенергії за кордон, через який самі українці сидять без світла. Таким чином росія знову спробувала налаштувати українців проти влади.
Які наративи вже зʼявилися у 2023 році
Наприкінці серпня - на початку вересня 2023 в українському інфопросторі почали зʼявлятися лячні прогнози та невтішні передбачення щодо ситуації зі світлом.
Так, Telegram-канали почали ширити інформацію про підготовку до суворих блекаутів.
Підхопили цю хвилю і деякі ЗМІ, додавши, що графіки погодинних відключень запровадять вже з 1 жовтня.
В ТСН також не понехтували маніпулятивним заголовком, на який “клюне читач”. Хоча в самому тексті і спростовують фейк про відключення світла з 1 жовтня.
Отже, росія не нехтує застосовувати одні й ті самі прийоми і повертатися до тих самих тем у своїй пропаганді. Тема світла - не виключення. Але в цьому випадку вона просуває свої фейки не через своїх відомих всім пропагандистів, а напряму вкидує їх в український інфопростір через різні канали та сторінки у соцмережах.
Як не “вестися” на маніпуляції з темою світла
Українцям варто звертати увагу на те, хто публікує інформацію про ситуацію з електроенергією і на кого посилається.
Тобто, наприклад, ви натрапили на пост у Telegram або у Facebook начебто жителя Одеси чи Полтави. Він обурюється ситуацією зі світлом, звинувачує владу чи інші області. До такої публікації слід поставитись критично і не квапитись його ширити далі. Адже під цим “пересічним жителем” може ховатися російський бот.
Якщо ви читаєте новину в медіа, звертайте увагу, на кого воно посилається. Так, часто видання посилаються на “анонімні джерела”, “власні джерела у ВР”, “Джерело у Кабміні” та інші подібні. Правдивість такої інформації варто ставити під сумнів.
Натомість краще довіряти тим матеріалам, які посилаються на офіційні коментарі та публічні заяви уповноважених державних органів та представників влади. Тобто завжди шукайте першоджерело інформації.
Також не слід вірити сенсаційним заголовкам на кшталт: “Вже відомо, коли почнуть вимикати світло”, “Ситуація буде важкою навіть без ракетних обстрілів”, “Світла не буде по 10 годин і більше” тощо.
Якщо читаєте новини у постах Telegram або публікації у Facebook, звертайте увагу на мову, якою написаний текст. Російськомовний текст або україномовний текст з відвертими грубими помилками (не одруківками, коли переплутані або переставлені місцями букви) може свідчити про те, що адміністратори групи або власники сторінки можуть бути росіянами.
Не слід також переходити за посиланнями, які часто ширять у месенджерах з приблизно такими описами: “Тут ви отримаєте найбільш точну інформацію про відключення світла за кілька хвилин”. Подібні розсилки особливо часто робили восени минулого року, зазвичай вони були написані російською мовою або маскувались під офіційні канали (наприклад Yasno).
Яким джерелам інформації довіряти
У питаннях світла достовірною та офіційною вважається інформація від таких джерел:
- Премʼєр-міністр України - зараз це Денис Шмигаль.
- Державне підприємство “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом”
- Міністерство енергетики
- Укренерго
- ДТЕК (Київські, Дніпровські, Донецькі електромережі);
- Обленерго - регіональні компанії, що займається розподіленням, транспортуванням та постачанням електроенергії. Наприклад, Полтаваобленерго, Чернівціобленерго, Хмельницькобленерго.
Тож у такому чутливому питанні як електропостачання намагайтеся зберігати холодний розум і сприймати критично інформацію, яка одразу ж викликає бурхливі емоції.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
16:40
22 жовтня
11:20
22 жовтня
08:00
22 жовтня
18:00
18 жовтня
13:00
18 жовтня
13:00
18 жовтня
11:10
18 жовтня
live comments feed...