• Головна
  • З'ясовуємо, де заборонено встановлювати відеоспостереження
Новини компаній
09:00, 14 вересня 2022 р.

З'ясовуємо, де заборонено встановлювати відеоспостереження

Новини компаній
З'ясовуємо, де заборонено встановлювати відеоспостереження, фото-1

З одного боку, українське законодавство стоїть на варті приватної власності громадян та майна юридичних осіб. Будь-які посягання ними вважаються кримінальним злочином, а людина має повне право захищати своє «добро» всіма дозволеними законом способами. З іншого боку, одна з норм Конституції України декларує збереження особистого життя громадянина та не дозволяє виставляти його напоказ без згоди людини. Хтось скаже: ну і що, все ж таки вірно! Нема чого пхати свій ніс у чужі справи і намагатися ворушити брудну білизну. Ну а недоторканність особистого майна — це взагалі стандартна норма для цивілізованого суспільства, прописана в розділі №8 ратифікованої українським парламентом міжнародної Конвенції про захист прав людини. Але не все так просто, хоча б стосовно питання встановлення відеоспостереження в Києві та будь-якому іншому місті нашої країни.

Відеоспостереження в Україні: боротьба протилежностей у вітчизняному законодавстві

При більш ретельному вивченні законодавства можна дійти двох взаємовиключних висновків. Перший — встановлення системи відеоспостереження допомагає людині реалізувати своє, прописане у статті №19 Цивільного кодексу України, право захищати майно будь-яким способом, що не порушує норми закону і не завдає шкоди навколишнім. Яка шкода від камер? Тож ставимо, де хочемо, та спостерігаємо за потенційними зловмисниками.

Але можна зробити інший висновок — системи відеоспостереження взагалі не можна встановлювати! Адже фактично вони вторгаються у особисте життя громадянина, що суперечить статті №32 Конституції України. Більше того, в нашій країні заборонено приховане відеоспостереження, за яке можна «виклопотати» реальний 4-річний тюремний термін і великий штраф.

Проте, виходить серйозне протиріччя. То що, всі встановлені в Україні камери насправді є прикладами порушення закону? Ні, просто докопатися до істини не так просто. Зараз ви дізнаєтесь відповідь на запитання: коли можна і де заборонено встановлювати відеоспостереження в нашій країні?

З'ясовуємо, де заборонено встановлювати відеоспостереження, фото-2

Закон - що дишло: куди повернув, туди й вийшло. Чи не зовсім так?

Українське законодавство захищає особистий простір людини. Але водночас стоїть на варті приватної та колективної власності громадян. Так, деякі закони виглядають двозначно, що дозволяє досвідченим юристам трактувати їх на свою користь. Але все-таки у випадку із системами відеоспостереження можна знайти однозначну відповідь на винесене в заголовок питання. Головне - грамотно поєднати різні юридичні норми і зробити правильні висновки.

Отже, ось що виходить «у сухому залишку»:

  • Приховане відеоспостереження в Україні перебуває поза законом. Використовувати камери для стеження за громадянами мають право лише правоохоронні органи, та й за рішенням суду.
  • Відкрите відеоспостереження дозволено, тому власник будь-якої нерухомості має право встановити камери. Однак необхідно обов'язково забезпечити оповіщення всіх людей, яких може зафіксувати об'єктив, про відеоспостереження. Закон передбачає наявність спеціальних табличок, які мають розташовуватися на видному місці та повідомляти про встановлення камер.
  • Якщо систему відеоспостереження планується встановити в офісі, виробничому, торговому, складському та будь-якому іншому комерційному приміщенні, доведеться отримувати письмову згоду всіх співробітників. Більше того, важливо розробити юридично відповідне положення про роботу камер, видати наказ про введення системи в експлуатацію та довести до відома всіх співробітників. Відсутність письмової згоди не гарантує успіху у судовому розгляді, якщо хтось із персоналу подасть до суду на порушення його особистих свобод.
  • У місцях загального користування, наприклад, у під'їзді багатоповерхового будинку, встановлення системи відеоспостереження можливе лише за наявності письмової згоди власників усіх квартир або згідно з позитивним рішенням ОСББ. Без погодження з усіма співвласниками місць загального користування можна встановити камеру лише тоді, коли вона спрямована на об'єкт, що належить людині на правах власності, наприклад, на вхідні двері у багатоповерхівці.
  • Заборонено вести відеоспостереження за приватною власністю людини без її письмової згоди. Не можна встановлювати камери в санвузлах, роздягальнях, душових, кімнатах загального користування, готельних номерах. Не можна встановити та направити камеру на присадибну територію сусіднього будинку – у разі звернення до суду такі дії будуть визнані незаконними. 
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...